Англия се класира за финала на "Уембли" след рекордна победа над Швеция

англия победи австрия старта евро 2022 футбол жени
08:07, 27.07.2022
Чете се за: 02:45 мин.

Англия победи Швеция с 4:0 и се класира на финала на Европейското първенство по футбол за жени. Бетъни Мийд, Лусиа Бронз, Алесия Русо и Франческа Кърби се разписаха за "Трите лъва" на стадион "Брамъл Лейн" в Шефилд.

Бетъни Мийд откри резултата в 34-ата минута, след като овладя центриране на Лусиа Бронз и с плътен изстрел в далечния ъгъл направи резултата 1:0. Нападателката е рекордьор по попадения в рамките на един турнир. Футболистката на Арсенал има цели шест гола в надпреварата.

След почивката домакините удвоиха преднината си. Лусиа Бронз засече с глава центриране от корнер на Бетъни Мийд за 2:0.

Резервата Алесия Русо покачи преднината на тима си 11 минути, след като се появи в игра. Нападателката се озова с гръб към противниковата врата, но изненада отбраната на гостите, с удар с пета.

Франческа Кърби бе точна в 76-ата минута с прехвърлящ удар, за да подпечата победата на отбора.

Сарина Вигман е първият треньор, който класира два отбора на финал. През последното издание нидерландката спечели Европейското първенство със страната си през 2017 г.

Англичанките нанесоха най-тежката загуба на Швеция в историята на надпреварата и най-убедителната победа на полуфинал в историята на турнира. Това бе и най-гледаният полуфинал - 28 624 зрители. Англия ще играе на финал за трети път в надпреварата, като тимът има две поражения - от Швеция в първото издание на турнира през 1984 г. и от Германия през 2009 г.

В другия полуфинал Франция ще се изправи срещу Германия в сряда, 27 юли, от 22:00 часа. Срещата ще бъде излъчена пряко по БНТ 3.

Атанас Зафиров, БСП: 90% от предложенията на ИТН са отразени в управленската програма