Българските джудисти заеха второ място в класирането по медали на Европейската купа по джудо за юноши и девойки в Сараево

българските джудисти заеха второ класирането медали европейската купа джудо юноши девойки сараево
Снимка: БФ Джудо
от БНТ , Източник: БФ Джудо
14:44, 22.04.2024
Чете се за: 01:32 мин.

България завърши на второ място отборното класиране по медали в дебютното издание на Европейската купа по джудо за юноши и девойки младша възраст, която се проведе в Сараево, Босна и Херцеговина.

В хода на състезанието родните представители завоюваха общо 11 отличия - 4 златни, 4 сребърни 3 бронзови, като по този показател отстъпи единствено на отбора на Сърбия, който приключи с 18 медала - 5 златни, 5 сребърни и 8 бронзови.

Участие в турнира взеха общо 234 атлети от 13 държави, като България беше представена от отборите Респект, ЦСКА, ЦСКА-София, Шампион, Кодокан Пазарджик и Хасково.

В надпреварата станахме свидетели на два изцяло български финала, като в категория до 60 кг при юношите Иван Николчев се наложи над Денислав Медаров, а при девойките в категория до 44 кг Елена Михайлова победи Дара Груева.

Златни медали заслужиха още София Маврова (40 кг), както и Махмуд Жаафар (55 кг), който взе участие в демонстрациите по време на техническия семинар, воден от представители на международната федерация по джудо.

Със сребро се окичиха Мария Маркова (52 кг) и Христо Шулеков (42 кг), а бронз спечелиха Костадина Петрушинова (57 кг), Радослав Йотов (42 кг), Костадин Петрушинов (57 кг), Владимир Тодоров (55 кг).

ЕК подкрепя присъединяването на България към еврозоната през 2025, след изпълнение на критериите
Над 220 състезатели от 22 държави се включват в тазгодишното издание на турнира по борба в памет на Петко Сираков и Иван Илиев