Балкан стартира сезона в НБЛ с труден успех над Шумен

Съперниците изиграха много оспорван двубой в „Арена Ботевград“

Балкан - Шумен
18:54, 07.10.2023
Чете се за: 02:10 мин.

Шампионът Балкан започна с домакинска победа над тима на Шумен с 88:83 (18:16, 22:23, 27:26, 21:18) защитата на титлата си в Националната баскетболна лига за мъже. Съперниците изиграха много оспорван двубой в „Арена Ботевград“, като домакините успяха да наложат контрол едва в последната четвърт.

Гостите от Шумен започнаха силно и поведоха с 12:6, преди ботевградчани да обърнат до 18:16 в своя полза в края на първата част. Те дръпнаха с 8 точки при 31:23 шест минути преди почивката, но баскетболистите на Шумен не позволиха увеличаване на дистанцията, изравниха и на два пъти поведоха с точка. Балкан си върна аванса в края на първото полувреме, което приключи при 40:39.

Последва равностойна трета четвърт, като преди финалните 10 минути домакините водеха с 67:65. Те започнаха по-добре четвъртата част, дръпнаха със 72:65, а Димитър Димитров и Николай Грозев вдигнаха разликата до 11 точки с точни стрелби за 78:67 при оставащи малко повече от 4 минути. До края Балкан удържа опитите на Шумен отново да се доближи и стигна до успеха.

Гостите спечелиха борбата под коша (42-35), но ботевградчани демонстрираха по-ефективна стрелба от игра (46%-44%).

Майки Диксън бе най-резултатен за победителите с 29 точки, 2 борби и 2 асистенции, а по 14 точки отбелязаха Димитър Димитров и Николай Грозев.

Брайън Камерон завърши с 22 точки, 2 борби и 6 аситенции за гостите.

За Балкан предстои гостуване на Левски в София на 15 октомври, а тимът на Шумен ще приеме Берое ден по-рано, на 14 октомври.