Британското разузнаване счита за правдоподобна версията, че причината за пандемията от COVID-19 е изтичане на коронавируса от Уханския институт по вирусология в Китай. Това съобщава вестник "Сънди таймс", позовавайки се на източници в спецслужбите на кралството.
Пекин отрича институтът да е източник на вируса.
Британски агенти от разузнаването сега смятат, че е възможно пандемията да е започнала с изтичане на коронавируса от китайска изследователска лаборатория. При значително изостряне на напрежението с Пекин те разследват възможно изтичане от Уханския институт по вирусология, пише "Сънди таймс".
Изданието посочва, че в началото западните разузнавателни служби са считали за малко вероятна версията за лабораторен произход на коронавируса, но тази позиция се променила. Освен това "Сънди таймс" посочва мнение на източник от американското разузнаване.
СЗО: Пандемията от COVID-19 е била предотвратима
Според него, ако причината за възникването на инфекцията не се намери, тя може да се повтори отново. По-рано тази година международни експерти посетиха Китай, за да изяснят произхода на новия коронавирус.
Според доклада им от март най-вероятен е сценарият за предаване на заразата от животно на животно и после на човек. Експертите смятат, че лабораторният произход е най-малко вероятната хипотеза.
Контролът на храните в ЕС: Как се проверяват стоките, влизащи от трети страни?
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите