Основният проблем на страната ни в момента е политическата нестабилност се посочва в доклада
България ще влезе в еврозоната и ще стане пълноправен член на шенгенското пространство едва през 2026 г., твърди в свой доклад "Икономист".
Според тяхната прогноза основният проблем на България в момента е политическата нестабилност. Технически България би могла да приеме еврото до 2025 г., ако страната има стабилно правителство и постигне ценова стабилност, но настоящите условия сочат забавяне. Очаква се постоянната политическа нестабилност и нивата на инфлация, надвишаващи тези допустими от Европейската централна банка, да възпрепятстват този срок.
В прогнозата се подчертава, че програмата за капиталови разходи на България ще продължи да бъде силно зависима от финансирането от ЕС.
Въпреки потенциала за увеличаване на инвестициите, значителният въглищен сектор в страната и необходимостта от социални програми за миньорите могат да възпрепятстват напредъка към зелен преход.
Очаква се бизнес климатът в България постепенно да се подобри, въпреки че страната вероятно ще продължи да бъде по-малко привлекателна в сравнение с други източноевропейски държави поради политическата нестабилност и неразвитата инфраструктура.
Икономическите анализатори смятат, че годишната инфлация в България ще спадне от 9,5% през 2023 г. до 2,7% до края на тази година, главно поради по-бавния ръст на цените на енергията и храните, които съставляват значителна част от индекса на потребителските цени.
Инфлацията в България ще продължи да бъде над средната за еврозоната поради непрекъснатия натиск от страна на сектора на услугите, повишаването на заплатите и промените в ДДС.
Ключово споразумение: ББР и Регионалното министерство определиха как ще се плащат общински проекти
Ограничаваме износа на нефтопродукти, за да не се стигне до спекула на цените (ОБЗОР)
Бюджет 2026: Синдикати и работодатели с критики към параметрите на финансовата рамка
Илияна Йотова: Кого лъжем? Нашият дефицит е много по-висок от този, който се представя
Най-тихите 16 минути: Хиляди в Сърбия почетоха паметта на жертвите от Нови Сад