Продължават дипломатическите усилия за решаване на конфликта. След обиколка на страни от Близкия изток и разговори с техните лидери държавният секретар на САЩ - Антъни Блинкен, днес отново ще бъде в Израел.
Дипломатически совалки: Антъни Блинкен призова за натиск над Хамас
Председателят на Европейския съвет - Шарл Мишел, свиква извънредно заседание на съвета утре.
В специално видеопослание той осъди остро действията на Хамас и открои основните приоритети на европейските лидери.
Оръжията не заглъхват: Израел се готви да атакува Газа по суша, въздух и вода
Помощ за най-уязвимите цивилни, да не се допусне ескалация на напрежението в целия регион и да продължи работата за постигане на устойчив мир, основан на решение с две държави, са сред акцентите в дневния ред.
Според Шарл Мишел има и много голям риск от увеличаване на миграционния натиск.
"Осъждаме възможно най-категорично Хамас и бруталните ѝ терористични атаки срещу Израел и израелския народ. Няма оправдание за терора, призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички заложници. Ние сме напълно солидарни с народа на Израел и Израел има право да се защитава в съответствие с международното право и международното хуманитарно право", заяви Шарл Мишел, председател на Европейския съвет.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Мондиал за продан: Сблъсък между УЕФА и ФИФА заради идея за "приватизиране" на Световното по футбол
"Български пощи" предупреждава за забавяне на обработката на пратки в Испания и Франция заради пожарите
Сенатът на САЩ придвижи санкциите срещу Русия, Зеленски обяви договорка за „Пейтриът“
Агенцията по храните иззе над 174 тона храни при над 12 000 проверки за месец
Мондиал за продан: УЕФА и ФИФА в сблъсък заради план за приватизация