Канада детронира Финландия и отново стъпи на световния хокеен връх

12:36, 07.06.2021
канада детронира финландия отново стъпи световния хокеен връх

Националният отбор на Канада по хокей на лед грабна 27-ата си световна титла, след като във финала на планетарния шампионат в Рига надигра с 3:2 след продължения действащия шампион Финландия.

Мачът бе повторение на този от 2019 година, само че тогава "лъвовете" триумфираха с 3:1 срещу "кленовите листа".

Снощи обаче канадците си върнаха за поражението, въпреки че през цялото време бяха догонващи в резултата.

Михаел Руохомаа изведе скандинавския тим напред в средата на първата третина, но Максим Комтоа възстанови равенството рано-рано в началата на втората част.

Петри Линдбом отново доближи Финландия до златото с гол в началото на решителната третина, но Адам Енрик върна интригата в срещата, изравнявайки за 2:2.

При този резултата дойде и финалната сирена, което означаваше, че предстоят продължения. Шест минути и половина след техния старт Ник Пол донесе неистовата радост за "кленовите листа", вкарвайки шампионския гол.

С този си триумф Канада изравни СССР по брой титли от Световните първенства, като и двата отбора вече имат по 27.

Бронзовите медали пък станаха притежание на тима на САЩ, който в малкия финал разгроми с 6:1 отбора на Германия.