Любомир Ганев: Целите са изпълнени, страхотно представяне на женския ни национален отбор по волейбол

любо ганев целта националните отбори волейбол участие четвъртфиналите европейските първенства
12:04, 28.08.2023 (обновена)
Чете се за: 04:10 мин.

Президентът на федерацията по волейбол Любомир Ганев призна, че се чувства горд от представянето на женския национален отбор, който се класира за четвъртфиналите на европейското първенство по волейбол.

„Страхотно представяне на отбора ни. Преминах всичките си възможни настроения по време на осминафинала срещу Словакия. Най-важното е, че тези млади момичета показаха какво е български дух и как се брани националния флаг. Когато се събраха за първата тренировка, им казах едно: „Подкрепяйте се във всеки един момент! Това е начинът да успеете!" И те го правят наистина впечатляващо. От шест мача на европейското първенство имаме пет победи. Какво по-хубаво може да се случи на нашия волейбол?", каза Ганев пред сайта на федерацията.

България се класира за четвъртфиналите, след като победи в петгеймов мач Словакия (16:25, 17:25, 25:19 25:20, 15:9) във Флоренция.

На четвъртфиналите във вторник от 19:00 ч. момичетата на Лоренцо Мичели ще срещнат тима на Нидерлания, който отстрани състава на Швейцария.

"Сега ни предстои четвъртфинал с Нидерландия. Аз съм вечен оптимист и вярвам в нашите шансове. Успеем ли да стигнем до Брюксел и финалната четворка, това ще е грандиозно постижение. През цялата година тайбрекът беше ахилесовата ни пета. В Лигата на нациите загубихме три пъти в петия гейм. Сега на европейското победихме два пъти по този начин. Целите са изпълнени на 100 процента от този толкова млад отбор", каза още президентът на федерацията по волейбол.

„Още когато избрахме Лоренцо, знаех, че при нас идва един от най-доказаните специалисти в световния волейбол. Мичели има дългосрочен план, който иска да изпълни. Миналата година останахме в Лигата на нациите, което беше най-важното. През тази треньорът пожела да направи подмяна на поколенията и му гласувахме доверие. Днес се вижда, че изборът му на състезатели и начин на работа е успешен. Вярвам, че тепърва ще имаме поводи за радост. Няма нищо по-хубаво от факта, че във вторник цяла България ще говори за волейбол. Първо момичетата ще играят четвъртфинал срещу Нидерландия, а после мъжете откриват европейското първенство във Варна. Мечтая и вярвам в две български победи!", пожела си Любо Ганев.

Женският национален отбор на България се класира и за следващото европейско първенство през 2026-а година. Всички участници на 1/4-финалите на Евроволей 2023 сега получават привилегията да не минават през квалификации. При загуба от Словакия имаше голяма вероятност да ни се наложи да участваме през подобно сито. В момента България е на 15-о място в световната ранглиста на FIVB. Прогресът е с две позиции спрямо края на Лигата на нациите благодарение на 5-те победи на италианска земя. Съперникът ни на 1/4-финалите Нидерландия е на 9-о място.

По решение на FIVB световните първенства вече ще се провеждат на нечетни години на всеки две - 2025-а, 2027-а и т.н. Поради тази причина следващият шампионат на Европа ще е през 2026-а, а не 12 месеца по-рано.

Кристиано Роналдо даде криле на Ал-Насър и постави рекорд (ВИДЕО)
Чете се за: 01:40 мин.
Валентин Илиев: Би ми се искало думите да преминат в действия на терена и там вече да говорим с играта си
19:38, 14.08.2024
Новият старши треньор на БК Монтана 2003 Преслав Пешев: Това е голямо предизвикателство за мен
Проверяват чиста ли е морската вода в Царево и Приморско - какво показват резултатите