 
                     
                     
                    Атаката на Хамас отеква силно в Европа с вълна от антисемитизъм и заплахи от ислямистки терор. Франция съобщи, че ще експулсира 60 души, заподозрени в разпространението на радикален ислям. В Италия се провежда антитерористична операция. Съобщава се за двама арестувани. Гърция обяви, че е "нащрек" за скрити терористи. Пробужда ли войната между Израел и Хамас тероризма в Европа?
Двама шведи са убити при терористичния акт в Брюксел
Евакуиране на Версай и Лувъра, тежковъоръжени военни патрулиращи край туристически забележителности - от 5 дни Франция е поставена под най-висока степен на заплаха от терористични нападения.

"За съжаление, както видяхме в Брюксел, всички европейски държави са уязвими. Ислямисткият тероризъм наистина се завръща и всички ние сме уязвими", каза Еманюел Макрон, президент на Франция.
Един учител е убит, а други двама - ранени при нападение в училище във Франция
След атаката на Хамас във Франция са регистрирани над 300 прояви на антисемитизъм, арестувани са над 100 души, в социалните мрежи са засечени хиляди съобщения, съдържащи език на омраза.
Във Франция са свикнали с терористичните заплахи, никой обаче не очакваше жестоко убийство в спокойното градче Арас. Пряка връзка между войната в Близкия изток и убийството на учителя по френска литература от екстремист не беше открита. Но то е част от насаждането на омраза между християни и мюсюлмани, коментира в "Денят започва" бившият външен министър Ивайло Калфин.

МВнР предупреждава пътуващите до Франция българи да бъдат бдителни
"Това е един от големите проблеми от възобновяването на конфликта от Близкия изток. Той не е само между Израел и палестинци, той има доста по-широки измерения. Както го помним от миналото , включително с включването на различни групировки и страни, включително с насаждането на омраза между християни и мюсюлмани. Точно това търсят някои страни и това е най-голямата опасност".
Осквернени еврейски символи, обидни за Израел надписи - през последните дни антисемитизмът се засили и в Германия. Подобни настроения има и във Великобритания, Шотландия.
"Джихадизмът или решението за действие са налице от 7 октомври. Сред мишените, свързани с радикалния Ислям, които наблюдаваме, има определено раздвижване. Според нас, както и според други западни разузнавателни служби, тази възхвала на тероризма и антисемитизма ще улесни нападенията.

7 арестувани в Германия по подозрения в тероризъм
В Италия двама египтяни бяха арестувани по време антитерористична операция. Единият арестуван е и с италианско гражданство.
"Засечени са различни разговори и съобщения между двамата арестувани. Някои от тях изглеждат като истинска клетва във вярност към "Ислямска държава", каза Марчело Виола, прокурор на Милано.

Раздвижване се наблюдава и сред неонацистите. В Испания е била разбита крайнодясна организация. Задържани са 16 души, които планирали нападения срещу евреи.
Неписана закономерност е кризите в Близкия изток да отекват силно в Европа. При войната между Израел и Хамас през 2014 г. европейските страни отново бяха залети от мощна вълна от антисемитизъм и терористични заплахи.
През следващите години, които съвпаднаха с разрастването на "Ислямска държава", Европа беше разтърсена от кървави атентати. Повечето бяха извършени от терористи "самотни вълци", изповядващи радикален ислям.
Снимки: БГНЕС
Чуйте последните новини, където и да сте!
 Последвайте ни във Facebook и Instagram
  Следете и канала на БНТ в YouTube
 Вече може да ни гледате и в  TikTok  
 Британският премиер подкрепи решението на крал Чарлз Трети да лиши брат си Андрю от всички титли
                                            
                    
                        Британският премиер подкрепи решението на крал Чарлз Трети да лиши брат си Андрю от всички титли
                    
                     Задължителен коледен бонус: 639 евро допълнително за всеки служител одобри кабинетът в Словения
                                            
                    
                        Задължителен коледен бонус: 639 евро допълнително за всеки служител одобри кабинетът в Словения
                    
                     САЩ изтегля войски от Източния фланг: Намалява се военното присъствие и в България
                                            
                    
                        САЩ изтегля войски от Източния фланг: Намалява се военното присъствие и в България
                    
                     "Файненшъл таймс": Путин и Тръмп не се срещнаха заради искания на Кремъл спрямо Украйна
                                            
                    
                        "Файненшъл таймс": Путин и Тръмп не се срещнаха заради искания на Кремъл спрямо Украйна
                    
                     Благомир Коцев поиска делото срещу него да бъде прекратено, материалите по разследването му бяха предявени
                                            
                    
                        Благомир Коцев поиска делото срещу него да бъде прекратено, материалите по разследването му бяха предявени