ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Откриха барелеф на полския поет и революционер Адам Мицкевич

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Давид Сукнаров
A+ A-
Чете се за: 01:27 мин.
У нас

Монументът е част от "Алеята на народите" в курорта Свети Влас

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Откриха барелеф на полския поет и революционер Адам Мицкевич. Монументът е част от "Алеята на народите" в курорта Свети Влас.

На официалната церемония присъстваха полският посланик у нас и бившите министри Соломон Паси и Гергана Паси.

Адам Мицкевич често е оприличаван на съчетание между нашите герои Раковски и Ботев. А оказва се в биографията му има частица, свързана и с България.

Много полски туристи посещават всяка година страната ни през лятото. А откриването на бронзовия барелеф на Адам Мицкевич ще помогне на останалите народи да научат нещо повече за полската история.

"Национален герой, голям патриот, голям, велик поет. В България не е непознат, но не се знае за неговия живот, в който той направи много за Полша, да се възстанови на картата на света", заяви Н.Пр. Мачей Шимански, посланик на Полша в България.

"Създава българската гимназия в Одрин, една от първите големи български гимназии, католическа гимназия, създавал е българска интелигенция, българска администрация, която служи и след Освобождението", допълни Стоян Райчевски, директор на фондация "Българска памет - братя Диневи".

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?