Правителството получи право да харчи повече пари за справяне с пандемията, след като парламентът гласува на второ четене промени в Закона за публичните финанси. Депутатите вдигнаха и бюджетния дефицит от 2 на 3 и повече процента от Брутния вътрешен продукт.
От опозицията поискаха да се наложи лимит на парите, които правителството може да разходва без одобрението на парламента. Управляващите не се съгласиха.
Промените в Закона за публичните финанси дават възможност на правителството да прави извънредни разходи когато държавата има нужда от тях. Срещу този текст остро се противопоставиха от опозицията.
Димитър Данчев - депутат от БСП за България: От юни до септември с постановления на МС, под формата на извънредни разход, държавата е изхарчила над 2 млрд. лв по схемата - от прозореца на джипа на премиера. Близо 900 млн. лв. от тези 2 мрлд.са били дадени за ремонт и строителство на пътища. Какво извънредно има в този ситуация.
От левицата предложиха до 1% от бюджета да се преразпределят от правителството, а всички други харчове да минават за одобрение от парламента.
От БСП поискаха първо да се разглежда съдържанието на бюджета, а след това рамката.
Мнозинството отхвърли и двете искания.
Мария Илиева- депутат от ПГ на ГЕРБ: Някои от колегите не са разбрали точно какви са предложенията за изменение на Закона за публичните финанси, защото те са непосредствено свързани с бюджетния ефект на разходите, свързани с преодоляване на ковид кризата. И едва ли някой ще учудя, ако кажа че става въпрос за една извънредна ситуация.
С гласовете на мнозинството парламентът реши дефицитът да се вдигне с 3 и повече процента от БВП. При изчисляването му обаче няма да се калкулират средствата по линия на Европейския съюз.
Президентът Йотова издаде указ за назначаването на Георги Воденски за посланик на България в Казахстан и Киргизката република
Финансовият министър Гълъб Донев: ЕК ще продължи процедурата по свръхдефицит за България
"Демократична България" иска освобождаване на подуправителя на НЗОК Момчил Мавров
Министерството на отбраната предприема мерки за засилено наблюдение на Черно море