55 вече са жертвите на мощното земетресение със сила 7.6 по скалата на Рихтер, което удари Япония в първия ден на Новата година. Премиерът на страната - Фумио Кишида, определи като "надпревара с времето" операцията по издирването на оцелели. Повече от 1000 души участват в разчистването на отломки в най-засегнатите райони. Усилията на спасителните екипи са силно затруднени заради нарушената пътна инфраструктура.
Хората се редят на дълги опашки за вода. Силното земетресение сериозно е повредило инфраструктурата - пътищата са с огромни пукнатини, на много места няма ток и вода. Движението в най-засегнатите префектури на полуостров Ното е почти невъзможно.
"Една от местните бензиностанции зарежда гориво безплатно. От услугата имат възможност да се възползват не само автомобилите на полицията и линейки, но и обикновени хора. Предприемат се всички необходими мерки, за да се справим с последствията от труса", каза премиерът Фумио Кишида.
"Усилията по преодоляване на последствията са затруднение заради разрушени пътища. Това възпрепятства и изпращането на тежка техника. Обмисляме алтернативни маршрути, и корабите са една от възможностите. Готови сме да направим всички възможно, за да задоволим нуждите на хората", заяви министър-председателят на Япония Фумио Кишида.
Около 1 000 военни се включиха в издирването на оцелели. Опасенията са, че под множеството рухнали и опожарени сгради все още има хора. Вторичните трусове вече са стотици, като много тях са със сила над 5 по скалата на Рихтер. Експерти предупреждават, че са възможни още мощни земетресения.
"Предишните ни наблюдения показват, че след толкова мощен трус, вероятността за следващ с подобен магнитуд е между 10 и 20%. Ето защо, моля, бъдете бдителни, защото люлеене със сила около 7, особено в засегнатите райони, е възможно в следващата поне една седмица", сподели свидетел на земетресението.
В евакуационния център във Ваджима, префектура Ишикава, са настанени няколко десетки души, изгубили домовете си заради земетресението. Много от тях са все още в шок.
"Хората са травматизирани. Дори при леко люлеене стават много неспокойни. За всички ни е така", разказа служител на евакуационния център Мицуро Вида.
Световни лидери изказаха съболезнования, а американският президент Джо Байдън обяви, че Съединените щати са готови да предоставят всякаква необходима помощ на Япония.
В очакване на Рождество: Осветиха елхата и Рождественската сцена във Ватикана
Берлин - епицентър на усилията за мир: Серия от преговори в германската столица
"Плененото правосъдие" в Румъния: Шести ден протести срещу чадъра над корумпирани политици
След ареста на полицаи от Пето районно - как е работила престъпната схема?
Преговорите за мир в Украйна: Според САЩ 90% от различията вече са изгладени