Продължава инсталирането на машините за гласуване в страната за вота на 27 октомври.
Продължава и проверката от 50 независими експерти на устройствата за това дали инсталираният в тях софтуер е този, който е официално удостоверен. Това се прави, за да се гарантира честността на вота и за тези избори за първи път ще бъдат проверени повече машини.
Валентин Мундров - служебен министър на електронното управление: "Това което се проверява, разбира се, хешкода на машината чрез специализиран софтуер, който е генериран на довереното изграждане всеки експерт освен всичко, това проверява дали са достатъчно добре затегнати пломбите и хешкода дали е един и същи, какъвто трябва да бъде."
снимки: БНТ
Те се тестват като се сравнява разпечатвания от тях хешкод с този, който беше генериран публично преди седмица. Към момента 6000 от близо 9500-те устройства са инсталирани. До петък по обяд всички трябва да са инсталирани и да тръгнат към секциите в страната.
Вижте още в репортажа