9 регионални столици в Афганистан вече са в ръцете на талибаните. Тази нощ е бил завзет град Файзабад, в североизточната част на страната.
По данни на ООН през последния месец повече от хиляда цивилни са станали жертва на конфликта между талибаните и правителствените сили. На този фон президентът на Съединените щати Джо Байдън заяви, че не съжалява за решението си да изтегли американските войски от Афганистан.
"Мисля, че започнаха да осъзнават, че трябва да се обединят на най-високо политическо ниво. Ние ще продължим да изпълняваме ангажиментите си. Но не съжалявам за решението си", заяви Байдън.
Той подчерта, че за последните 20 години хиляди американци са загинали или ранени, а Вашингтон е изразходил един трилион долара за Афганистан, но сега местните сили за сигурност трябва да се борят за страната си.
Американският президент посочи, че ангажиментите на Съединените щати остават чрез въздушна подкрепа, храна, екипировка и заплати на афганистанските сили.
Специално пред БНТ: Николай Младенов за предизвикателствата пред Близкия изток
"Искаме войната да свърши днес": Украйна отбелязва четири години от руската инвазия
Генералният секретар на НАТО: Не може да има истински мир в Европа, ако няма мир в Украйна
Великотърновският съд върна на ВКС делото за побоя над директора на полицията в Русе
Осъдиха на 10 години затвор шофьора, убил семейство на Околовръстното шосе в Пловдив
4 години война в Украйна: ЕП и НАТО със специални церемонии за годишнината