САЩ и ЕС се договориха за мита в размер от 15%. След дълги и трудни преговори Вашингтон и Брюксел се споразумяха в Шотландия за търговска сделка.
Най-голямата търговска сделка досега - така американският президент описа сделката с Брюксел. Тя ще включва 15% обща ставка на европейския износ към Съединенете щати, но стоманата и алуминият ще останат както са били досега - 50%.
Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Отношенията през годините бяха много едностранни, много несправедливи за Вашингтон. Мисля, че и двете страни искат да видят справедливост, но условията досега бяха много едностранни."

Сделката предвижда Брюксел да инвестира милиарди в Съединените щати, както и да направи енергийни покупки на стойност 750 милиарда долара, което ще включва втечнен газ. Сред ангажиментите, които Европейският съюз пое, е и да закупи военна техника от Вашингтон.
Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия: "Така че можете да го наречете справедливост, можете да го наречете ребалансиране. Имаме излишък. Съединените щати имат дефицит и ние трябва да възстановим баланса. Имаме отлични търговски отношения. Търговията, която осъществяваме заедно, е огромна по обем. Така че ще я направим по-устойчива."
По повод автомобилите - Доналд Тръмп намекна, че драстично ще се увеличи вносът на американски коли на европейския вътрешен пазар. Преди срещата между председателя на Европейската комисия и президента на САЩ заплахата за Брюксел беше 30% обща ставка. Коментатори посочват, че новото споразумение за 15% все пак е по-високо от предишните средни мита от 4.8%.
Смъртен случай и осем пострадали фенове след мача на Йордания на Мондиал 2026
Вашингтон временно разреши продажбата на ирански петрол, размрази активи на Техеран за 12 млрд. долара
Бръснар от Лос Анджелис предлага безплатни прически по време на Световното по футбол
След сигнал от регионалния министър: Прокуратурата разследва строежа на лот 4 на АМ "Хемус"
Червен код за опасни жеги: Европа ври, кипи и гори – каква е причината?