Малко преди 12.00 ч. приключи извънредната среща относно водната криза в Бургас. На нея присъстваха екоминистърът Емил Димитров и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Според тях Бургас няма да изживее ужаса на Перник.
В момента се работи по проект, който да осигури питейна вода от другите два водоизточника в района - Ахелой и Порой. Очаква се този проект да приключи до февруари.
"Максимално бързо да направим връзките между Порой и Ахелой, да резервираме съответните количества и догодина никой да не разбере в бургаския регион, че сме имали проблеми с три години безводие и климатични проблеми. За целта сме направили план с г-н Нанков и с кметове на Варна, на Бургас, с областните управители. Този месец, аз вчера разписах графика, наложих известни ограничения, които налагам от януари. Сега ще има още малко ограничения, за да резервираме Варна, образно казано ще се лиши малко от водата в Камчия, проявява солидарност, която е изключително голяма, за Бургас. Ще получим за няколко месеца вода, неизпратена за Варна, ще дойде в Бургас. Ще резервираме вода в Порой, която да стигне за още няколко месеца. Имаме си разчети и ще приведем в изправност Ахелой", обясни екоминистърът Емил Димитров.
Експерт: Има алтернативни варианти, ако положението с водата в Бургас стане критично
Днес в 14.00 ч. се очаква да се проведе и извънредна общинска сесия в Бургас по повод евентуалната водна криза.
Автор: Елеана Цанова
Камелия Нейкова: Машините за гласуване ще бъдат технически изправни за изборите на 19 април
Над половината от гражданите на ЕС не са използвали обществен транспорт – къде се намира България?
Срещу скъпите горива: Държавата ще компенсира хората с най-ниски доходи с по 20 евро
Волейболистът Владимир Николов води листата на "Прогресивна България" в Пловдив
Срещу скъпите горива: Държавата ще компенсира хората с най-ниски доходи с по 20 евро
Трагедията в Кочани: Една година между болката и надеждата за справедливост
Война и петрол: Иран призова държавите към сдържаност около Ормузкия проток