ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Туроператорите настояват за равен достъп на сектора до държавна помощ

Чете се за: 02:30 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Туроператори протестираха пред президентството, защото не могат да получат пълния размер на безвъзмездната помощ от 16 милиона отпусната от държавата още в началото на годината. Те не са доволни, че министерството отказва да преразгледа новите условия за кандидатстване за помощта, която трябва да покрие загубите от пандемията.

      По-късно на среща в Министерския съвет с туристическия министър Стела Балтова стана ясно, че все пак може да се стигне до нова европейска нотификация, ако няма друга възможност.

      След сутрешната среща с министъра на туризма Стела Балтова, туроператорите отново останаха недоволни, че министерството не решава проблемите им.

      Министърът на туризма коментира проблема с гръцкия туроператор

      Първоначално 16-те милиона безвъзмездна помощ е трябвало да бъдат разпределени само по Закона за извънредното положение. Единствено условие туроператорите да дължат пари на своите клиенти за 2020 г.

      След приетото от Министерския съвет постановление обаче има още няколко условия, които според туроператорите са неизпълними. Като например дължимите на туроператорите пари трябва да са обвързани с парите на доставчиците - превозвачи, хотели и застраховки. Както и до 5 април да са осчетоводени парите за компенсациите.

      "С това постановление, те ни карат да правим счетоводни фалшификации, а тези пари ако не бъдат разпределени, ще потънат някъде в Министерството на туризма", каза Одисей Спасов от УС на БАТА.

      На срещата в Министерския съвет туроператорите уточниха, че искането за оставка на Стела Балтова било крайно средство, за да влязат в диалог. Тя от своя страна повтори, че постановлението е напълно законосъобразно.

      "Сега в резултат на тази втора фаза, беше необходимо, за да получи тя нотификация от ЕК, да бъдат зададени критерии към туроператорите, които ще получат помощ, които да докажат, че средствата, които са получили по първа фаза, са били изразходени правилно и са били върнати на гражданите", каза министър Балтова.

      Заради непостигането на съгласие програмата най-вероятно няма да стартира на 1 юли.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?