През целия август ятата ще отлитат едно след друго към Африка
Започна есенният прелет на белия щъркел. За това съобщиха от Природозащитен център "Пода".
На 27 юли край Бургас е забелязано първото отлитащо на юг ято. Същият ден е съобщено и за първото отбелязано ято щъркели и при Добрич.
"Макар да изглежда малко рано, всъщност миграцията си започва навреме. Тя е постепенна, с относително малки ята, които сякаш колебливо търсят пътя на юг. Постепенно броят на птиците в ятата се увеличава. Нараства и броят на самите ята до около 26 август, когато по основното прелетно трасе край черноморския бряг - "Виа Понтика", само за ден ще преминат 20 000 - 25 000 бели щъркели“, обясниха от Природозащитен център "Пода".
През целия август ятата ще отлитат едно след друго към Африка. Миграцията ще утихне в началото на септември, когато последните, пак малки ята, ще напуснат страната ни до догодина.
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
КЗК отмени обществената поръчка за проектиране на детската болница заради ограничителни условия
СПЕЦИАЛНО: Схема за фалшиви гръцки шофьорски книжки работи от години в Кюстендилско
Иван Шишков за пътната инфраструктура: На картата на България липсват много пътни трасета
СПЕЦИАЛНО: Схема за фалшиви гръцки шофьорски книжки работи от години в Кюстендилско