Масов отказ за отглеждане на тютюн в благоевградското село Церово. Докато преди години почти всяко семейство засаждаше тютюн и се препитаваше с това, сега 50% от хората прекарват по половин година на работа в чужбина. Останалата част от жителите работят в областния център, тъй като селото е само на 12 км от Благоевград.
Ниската изкупна цена на тютюна е причината, поради която жителите на село Церово все по-рядко се препитават с производството му. Само по-възрастните хора продължават да засаждат тютюн, така припечелват допълнително към пенсиите си.

Хората от селото трудно си обясняват високите цени на цигарите в магазина и ниската изкупна цена на тютюна, произведен от тях.
Броят на жителите в селото е почти 900, а за тази земеделска година сключените договори за производство на тютюн са общо 60. Голям стимул за производителите на тютюн се оказват и субсидиите от Европейския съюз, без тях в селото са категорични, че не биха отглеждали тютюн.
Вижте повече във видеото
Гледайте още теми от "България в 60 минути"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Две години и половина след нападението делото "Дебора" продължава с разпит на свидетели
"Цирк дьо Солей" отново в България: Седем представления у нас със зрелищна програма
Камионът, блокирал тунел "Витиня", е бил напълно технически изправен, съобщи Георги Кандев
Спират 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" за ремонт и презареждане с американско гориво на 9 май
Спират 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" за ремонт и презареждане с американско гориво на 9 май