НОВИНИ

Балканският маратон на министър Николай Младенов

В студиото на "Панорама" току-що завърналият се в страната министър на външните работи Младенов заяви, че с балканската си обиколка е искал да покаже няколко неща.

балканският маратон министър николай младенов
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
21:40, 14.05.2010
Чете се за: 09:32 мин.
У нас

В студиото на "Панорама" току-що завърналият се в страната министър на външните работи Младенов заяви, че с балканската си обиколка е искал да покаже няколко неща. "Първото е неотменният ангажимент на България да работи с нашите съседи - един по един, когато те изпълняват критериите, за да могат да станат членове в ЕС... Нашият национален интерес е в това нашите съседи постепенно да отговорят на европейските стандарти и да се присъединят към семейството." Като друга причина дипломатическата си совалка Младенов посочи българския опит, както от преговорния процес, така и от всичко това, което представлява подготовката за членство в ЕС. Точно този опит е от голямо значение за съседите ни, подчерта министърът. "И на трето място - може би най-важната причина, защото аз съм убеден, че ако ние наистина искаме да помогнем на нашите съседи на Балканите, трябва да работим заедно с тях, за да върнем отново дневния ред на разширяването на ЕС към Балканите. Това не е най-популярната тема в Европа в момента", каза още Младенов.

Следва пълен текст на разговора:

Водещ Бойко Василев:
Току-що влезе в студиото външният министър Николай Младенов, който се върна от много дълга обиколка на Балканите. Колко дни в колко държави бяхте? Добър вечер първо.

Николай Младенов:
Добър вечер. Последно се връщаме от Албания, преди това бяхме в Босна, в Черна гора, в Косово, в Сърбия, в Македония, така че всичките ни съседи на Западните Балкани.

Водещ:
И горе-долу половин месец или повече обикаляте.

Н. Младенов:
А, не, от понеделник до сега. Как половин месец? Кой ще ми даде половин месец да обикалям?

Водещ:
Ето, че как... ето, как лети времето, по някакъв начин то се удължава в очите на хората. Дайте обаче преди тази обиколка да изчистим новините от деня, става въпрос за българските моряци, които са в плен на сомалийските пирати. Днес една част от тях бяха освободени.

Н. Младенов:
Единият от корабите, на които има български моряци, петима, в момента пътува към Оман. Това е... мисля, че се очаква през утрешния ден, но ще ви излъжа, кога да пристигнат в Оман. Ние сме консултирали консула на Република България в Дубай също да тръгне към мястото, където трябва да пристигне корабът. Там всички моряци, те не са само българи, има и румънци, и други, ще получат медицински услуги, ще се оформят техните документи и, живот и здраве, компанията корабособственик ще ги извози към България.

Водещ:
А други...

Н. Младенов:
Кога ще стане това, не мога да ви кажа, защото чакаме все пак да пристигнат в най-близкото пристанище.

Водещ:
Аз сега възможно най-предпазливо ще ви попитам за другите задържани българи, защото от една задържана българка, преди това в специално интервю за "Панорама", разбрахме, че включително телевизията стига и до сомалийските пирати, така че да не нарушаваме по никакъв начин тяхната сигурност. Но задавам най-предпазливо въпроса - какво правим с другите.

Н. Младенов:
По двата кораба, единият, който е последният отвлечен, който е с български флаг с 15 български граждани, следим изключително внимателно ситуацията, но не мога да коментирам на този етап дали са започнати, или не са преговори по никакъв начин, защото това би било заплаха за живота на самите пилоти. Това го казвам най-отговорно...

Водещ:
Моряци.

Н. Младенов:
На самите моряци. Това го казвам най-отговорно, защото не само в тези случаи, но във всички случаи, свързани с пиратството, то е организирано. Не става... наистина в крайна сметка става въпрос за едни малки лодки с хора, които спират тези танкери, които минават през залива, но това в голямата си степен са организирани мрежи, които наистина внимателно следят информацията. И затова вчера се обърнахме към всички български медии, към всички граждани да бъдат внимателни в обсъждането както на имената на моряците, така и на въобще ситуацията около този кораб, който е с български флаг. Освободеният късно снощи кораб не е под български флаг, той е под британски флаг. Във всички случаи отговорността за разговорите, за търсенето на решение е на компанията корабособственик. Ние сме във връзка с Български морски флот в случая, в постоянна връзка. Има група, която включва представители на външно министерство, на транспортното министерство, на отбраната, която поддържа връзки с операцията "Аталанта" във Великобритания. Но за съжаление подобен тип случаи са неизбежни. И при едно подробно запознаване със самата ситуация там и включително и коридорите, по които се движат тези кораби... да, с операцията "Аталанта" се намалява рискът, но не се, няма стопроцентова гаранция.

Водещ:
Добре, да се върнем на вашата обиколка, от която вие дойдохте направо в студиото на "Панорама", за което ви благодаря. Защо ви беше тази демонстрация на активност? Каква е балканската кауза на България? Какво искахте да кажете с посещението на толкова страни за такъв период от време?

Н. Младенов:
Няколко неща, първото, което е - неотменният ангажимент на България постепенно да работи с нашите съседни един по един, когато те изпълняват критериите, за да могат да станат членове на Европейския съюз. Нашата сигурност, развитието на целия ни регион, стабилността на Балканите, нашият национален интерес е в това нашите съседи постепенно да отговорят на европейските стандарти и да се присъединят към семейството. Втората причина е, защото страната ни, бидейки най-младият член на Европейския съюз, има най-пряк опит от... не само от преговорния процес, а от всичко това, което означава подготовката да станеш член на Европейския съюз с всичките плюсове, минуси, с трудностите, с успехите, с неуспехите, с всичко, което сме научили или не сме научили по пътя. Този опит е много важен за нашите съседи. И на трето място, може би най-важната причина - защото съм убеден, че ако ние наистина искаме да помогнем на нашите съседи на Балканите, трябва да работим заедно с тях, за да върнем отново дневния ред на разширяването на Европейския съюз към Балканите. Това не е най-популярната тема в Европа в момента.

Водещ:
Иска ли България да бъде лидер в един регион, в който повечето страни искат да бъдат лидер?

Н. Младенов:
Ако боравим с някакви рамки на мисленето от 19-и век, понятия като лидер, нали, са подходящи. Но аз смятам, че ние няма нито от какво да се срамуваме, нито от какво да се притесняваме. Ние сме член на Европейския съюз и НАТО и можем да помогнем на нашите съседи, живот и здраве, да постигнат същото.

Водещ:
Въпросът е дали...

Н. Младенов:
Не става въпрос за кой ще води дружината на някъде. Това не е... това са малко понятия, които в момента не са особено актуални. Като се замислите какви проблеми има на Балканите - в Босна, в Македония, в Албания, в Косово, навсякъде, лидерът, който ги решава би трябвало да е Европа като цяло, но тя трябва да се основава на някаква сериозна експертиза, на някакво сериозно присъствие в региона, което ние можем да предоставим.

Водещ:
Въпросът е самите държави на Балканите искат ли го, позволяват ли ни да играем такава роля или гледат високомерно все още...

Н. Младенов:
Мисля, че в много голяма част от срещите забелязах нещо, което видях и от нашите приятели в Европейския съюз. Като че ли отдавна има нужда... отдавна е имало нужда България да обърне по-сериозно внимание на този регион. Защото в много страни имаме например добри политически контакти и изключително слаби икономически контакти. Една страна като Черна гора, която е толкова близо до нас, с която имаме толкова близки отношения политически, имаме годишен търговски оборот от има-няма 7-8 милиона. Междувременно в Албания вчера открихме първата Българо-албанска търговска камара, която включва български инвестиции в Албания, които са. Има нужда от страна - членка на Европейския съюз, която познава региона, да поеме по-активни и по-водеща роля по формулирането на дневния ред тук, Балканите.

Водещ:
Ще признаете ли, че ви беше най-трудно там, където имаме най-близки връзки - в Македония и с българите в Западните покрайнини?

Н. Младенов:
Не, с българите от Западните покрайнини не бих казал, че ми беше най-трудно. Наистина в Македония беше най-трудно заради всичките тези години на наслоявания на омраза към България, която югославската пропагандна машина в продължение на 50 години е бълвала в голямо изобилие. Аз там чух такива абсурдни въпроси от медиите, които просто наистина човек си задава въпроса, си казва, че трябва много внимателно, много постепенно, много загрижено дори да работим, за да се преодолее това недоверие. Защото ти го виждаш в едни среди, в други среди, като например излезеш вечерта на улицата и си говориш с хората, не го виждаш. Така че има нужда от много системна работа, за да може това, което така гръмко тук се прокламира и в медиите по този договор за приятелство, добросъседство, което искаме да подпишем с Македония, да не бъде само един празен жест, а да бъде наистина началото на един сериозен процес, в който двете страни си дават сметка за това, което можем да направим заедно.

Водещ:
А не трябва ли да покажем характер?

Н. Младенов:
Какво значи да покажем характер? Да се дървим?

Водещ:
Хайде да кажем... хайде да не кажем Гърция, но поне малко по-остро да кажем, че, ако така продължават нещата, ако оттам няма насрещни стъпки, ние няма да сме чак толкова заинтересовани да помагаме.

Н. Младенов:
Аз не съм министър на пропагандата, за да пиша плакати по улиците. Аз съм министър на външните работи и затова... моята работа се нарича дипломация - да постигнем това, което искаме, по най-добрия начин. Не е въпросът тук да кажем - поставяме условия и т.н. Как точно ще ги поставим тези условия и кога точно ще ги поставим тези условия? Въпросът е да направим така, че в пътя, който Македония трябва да извърви към Европейския съюз, това недоверие, което е системно наслагвано срещу България, да се преодолее, всички въпроси, които има между нашите две страни, да се преодолеят, така че наистина и двете страни да видят общото си европейско бъдеще. Но не само Македония, това е валидно и за всички останали.

Водещ:
Моля ви кратка реплика, г-н Каракачанов по този въпрос.

Кр. Каракачанов:
Не, аз мисля, че е много правилно, че новият министър на външните работи започва началото на една дипломатическа совалка именно от Балканите. Аз не мисля, че има нещо лошо в това да кажеш, че имаш претенцията да бъдеш лидер. Няма нужда да четеш Фройд или Фукуяма, за да си наясно с тези неща. Нормално е всяка страна да се опитва да...

Водещ:
Ама всички искат да са лидери на тия Балкани...

Кр. Каракачанов:
Да, в едно нормално съревнование обаче става това, а не с, примерно...

Водещ:
Хърватия, Румъния, Гърция...

Кр. Каракачанов:
...не с примера, който, примерно започнахте вашето предаване, с Чърчил - война, кръв, сълзи, война и т.н. Но истината е, че според мен последните... колко са, от 1944 година насам години, България няма концепция за Балканите. Ние работим по шаблони - преди, налагани от Москва, сега общо взето, едни, така, критерии, които може би отговарят на интересите на определени европейски институции. На Балканите ние имаме своите интереси. В цялата обиколка на г-н Младенов в повечето от тези страни има един проблем, който България е длъжна да постави, защото е член на Европейския съюз, респективно този проблем е европейски въпрос.

Водещ:
Кой?

Кр. Каракачанов:
Проблемът с българските общности там, и в Косово, и в Сърбия, и в Македония, което е фрапантен случаят, и в Албания, ако щете...

Водещ:
Добре.

Кр. Каракачанов:
Значи, ние помагаме на Македония вече колко... 10-12 години. Няма да се връщам по всички случаи. Като отговор получаваме омразата, за която говори г-н Младенов. Даже не случайно според мен буквално на другия ден след неговия първи ден от визитата там бяха спрени българските офицери за Гергьовден, които искаха да отидат на военното гробище. Тоест логиката ми е такава - в цялата ни балканска политика като част от европейската политика,
така, както го прави една Унгария, така, както го прави една Румъния, ако щете, и България трябва да заложи своя конкретен интерес - това са интересите на българските общности.

Водещ:
Така ли е, г-н Младенов, съгласен ли сте с това нещо?

Н. Младенов:
Съгласен съм, че трябва да се поставят, и навсякъде, където бяхме, сме ги поставили. Последната ми среща сега в Албания беше с представителите на българските дружества в Албания, единият от които познавам от 1994 година, когато лично ходих да търся пари за културния център, който искаха да изградят в Елбасан. Така че, да, трябва да се поставят тези въпроси. Не съм сигурен, че Унгария е най-добрият модел да се избере по начина, по който
да се поставят. Мисля, че може по много по-интелигентен начин това да се случи. Също така смятам, че... нека да бъдем коректни, не става въпрос наистина да решаваш кой е лидер, а да бъдеш този, който решава проблемите, който решава и собствените си проблеми. В крайна сметка, г-н Василев, ние сме в Европейския съюз, ние сме в НАТО, съседите ни искат да влязат в Европейския
съюз и в НАТО.

Кр. Каракачанов:
Е, логично е. Във всеки един отбор обаче има лидери - както в националния отбор, както във всеки един...

Водещ:
Ама всички искат да са лидери. Всички искат да са лидери.

Кр. Каракачанов:
Няма нищо...

Н. Младенов:
Моята задача е по-скоро да...

Водещ:
Всички искат да са лидери - Румъния иска да е лидер, Хърватия иска да е лидер, Сърбия иска да е лидер.

Кр. Каракачанов:
Ама, защо, ама, защо това да е лошо. Това поражда...

Н. Младенов:
Защото, знаете ли защо е лошо, извинявайте, че ви прекъсвам, защото тази дискусия за кой да бъде лидер на Балканите я слушаме, откакто гледам телевизия. За мен е по-важно ние да можем да решим проблемите, които съществуват в региона ни, пък нека другите да кажат: те са лидерите.

Водещ:
Това е като историята на ВМРО - всички са войводи.

Кр. Каракачанов:
Значи, аз мисля, че... аз мисля, че бях казал, в нормалната конкуренция... в Европейския съюз, няма какво да се лъжем, ние не сме лидер в Европейския съюз. Лидерите са Франция и Германия. Всички го знаят. Няма нужда от това да се бие тъпанът. Аз, като говоря за лидер на Балканите, имам предвид това ние да направим една държава, която икономически и като стандарт на живот, и като права на човека да бъде...

Водещ:
Няма спор по това.

Кр. Каракачанов:
...да бъде пример за...

Водещ:
Няма спор по това.

Н. Младенов:
Само да ви кажа за нещо, което много ме заболя.

Кр. Каракачанов:
Само да довърша, г-н министър. Мисля, че българската политика трябва да има малко повече самочувствие. Няма срамно, няма лошо, не е некоректно да кажеш, че искаш да бъдеш лидер на Балканите, още повече в един регион, в който всички тези страни, които вие обиколихте, имат желанието да България да ги подкрепя, да получат нашата подкрепа.

Н. Младенов:
Все едно, оставаме на различни мнения. Смятам, че лидерът се доказва и след това го избират за такъв.

Кр. Каракачанов:
Ама точно това казах и аз.

Н. Младенов:
За мен това, което е важно, е ако наистина ние смятаме, че Балканите сериозно ни интересуват, това да не го правим както...да не го правим само на думи, а да го показваме с реални действия.

Водещ:
Няма спор.

Н. Младенов:
Което означава, например да ви кажа нещо, което много ме заболя, понеже в Европейския парламент няколко пъти в декларациите за обсъждане с Македония съм вкарвал текстове, които настояват за жп връзката София - Скопие, за пътя, който трябва да бъде изграден, и т.н. Сега това, което установих, е, че всъщност по отношение на жп линията ние сме я докарали почти до границата...

Кр. Каракачанов:
От наша страна.

Н. Младенов:
...от наша страна, но от гледна точка на финансирането на пътя македонците са доста по-напреднали от нас. Както установихме в Сърбия, и министър-председателят неведнъж го каза това за финансирането на магистралата от Ниш до София. Нека, ако наистина казваме, че сътрудничеството с Балканите ни е приоритет, да правим реални неща, които решават тези проблеми, защото аз не знам последните 10 години какво сме направили, за да оправим пътя от София към македонската граница.

Водещ:
Съгласен съм аз. Последно изречение, все пак да ви помоля да коментирате едно мое притеснение. Как ще изглеждат Балканите, в които всички ще сме съюзници след време, ето, за което работите? Какви Балкани ще бъдат тези, в които всички са членове на Европейския съюз и НАТО?

Н. Младенов:
Може да сте сигурни, че с много по-голяма болка някой като вас преди 65 години си е задавал същия въпрос: как ще изглежда Европа, когато Германия и Франция, които току-що убиха помежду си десетина-двайсет милиона в серия войни, ще живеят заедно. Какво значи как ще изглеждат? Ще изглеждат абсолютно нормално. В крайна сметка целта е да има общи правила, общи критерии, общи институции, в които всички да участваме, но ние сме тези, които сме влезли първи от Балканите в Европейския съюз, последното разширяване, нали, Гърция е доста преди нас там. България и Румъния. Ние имаме задължението да помогнем на нашите съседи да извървят този път. Има толкова проблеми, по които можем да работим, за да ги решим, които ще са наш актив, пък нека другите
да кажат кой е лидерът.

Водещ:
Добре. Ето, аз така си представих нещата. Благодаря ви.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още У нас

Чумата по овцете - трите рискови стада край Велинград остават под карантина
Чумата по овцете - трите рискови стада край Велинград остават под карантина
21:24, 27.11.2024
Чете се за: 03:30 мин.
Катастрофа в района на Нови хан, има пострадали
Катастрофа в района на Нови хан, има пострадали
21:11, 27.11.2024
Чете се за: 00:22 мин.
18 вещи лица ще броят наново бюлетините от 1777 секции
18 вещи лица ще броят наново бюлетините от 1777 секции
21:00, 27.11.2024
Чете се за: 05:55 мин.
Може ли полицията да овладее агресията по улиците?
Може ли полицията да овладее агресията по улиците?
20:47, 27.11.2024
Чете се за: 02:57 мин.
Средно с 2,6% ще поскъпне водата в цялата страна от Нова година
Средно с 2,6% ще поскъпне водата в цялата страна от Нова година
20:24, 27.11.2024
Чете се за: 04:17 мин.
Блокираният парламент: Има ли изход от патовата ситуация?
Блокираният парламент: Има ли изход от патовата ситуация?
19:31, 27.11.2024
Чете се за: 06:00 мин.
ВКС не уважи исканията на шестима по казуса със заличаването им от ДПС
ВКС не уважи исканията на шестима по казуса със заличаването им от ДПС
19:22, 27.11.2024
Чете се за: 00:32 мин.
БСП вероятно ще издигнат друг кандидат за председател на НС
БСП вероятно ще издигнат друг кандидат за председател на НС
19:09, 27.11.2024
Чете се за: 02:12 мин.
Съмнение за взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София
Съмнение за взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София
19:03, 27.11.2024 (обновена)
Чете се за: 01:02 мин.
Ивайло Мирчев: Няма разлом между ПП и ДБ за избора на председател на НС
Ивайло Мирчев: Няма разлом между ПП и ДБ за избора на председател на НС
18:46, 27.11.2024
Чете се за: 01:55 мин.
"Правосъдие за всеки" с пореден протест пред Съдебната палата в София
"Правосъдие за всеки" с пореден протест пред Съдебната палата в София
18:39, 27.11.2024 (обновена)
Чете се за: 01:02 мин.
Работник загина, блъснат от мотокар в склад в Хасково
Работник загина, блъснат от мотокар в склад в Хасково
18:01, 27.11.2024
Чете се за: 00:35 мин.
Топ 24
Най-четени
Египетски загадки във Велико Търново
Египетски загадки във Велико Търново
Антикризисните рецепти на проф. Робърт Каплан
Антикризисните рецепти на проф. Робърт Каплан