НОВИНИ

Съдбата на АЕЦ "Белене"

Днес стана ясно, че руснаците са готови на всичко, за да има АЕЦ "Белене", дори и да построят стена срещу цунами по Дунава. Предствители на "Росатом", чиято дъщерна компания "Атомстройекспорт" би трябвало евентуално да построи втората атомна централа у нас и обявиха, че ако българското правителство поиска, са готови да предложат и допълнителни мерки за безопасност в бъдещата централа. По думите им, обаче, това е ненужно и само излишно ще оскъпи проекта.

bnt avatar logo
от В. Крушкина
19:57, 16.03.2011
Чете се за: 01:39 мин.
Икономика
съдбата аец белене
Снимка:

Руските проекти за строеж на атомни централи зад граница най-вероятно ще бъдат засегнати от ядрената криза в Япония. Това съобщи шефът на руската корпорация Росатом Сергей Кириенко. По думите му ядреното бедствие се развива според най-лошия сценарий. Сред руските проекти е и атомната централа Белене.

Днес стана ясно, че руснаците са готови, за да има централа "Белене", дори и да построят стена срещу цунами по Дунава. Представители на Росатом, чиято дъщерна компания "Атомстройекспорт", би трябвало да построи втората атомна централа у нас, обявиха, че, ако българското правителство поиска, са готови да предложат и допълнителни мерки за безопасност. По думите им обаче това е ненужно и само излишно ще оскъпи проекта.

По думите на руснаците 40% от стойността на Белене са системите й за сигурност. А централата била проектирана с реактори трето поколение, които имали уникални системи за безопасност. Освен това можела да издържи на удара на 400-тонен самолет и температурни колебания от минус 57 до плюс 60 градуса. Ако това не е достатъчно, руснаците са готови да предложат още гаранции.

40% от стойността на Белене са системите й за сигурност. А централата била проектирана с реактори трето поколение, които имали уникални системи за безопасност. Освен това можела да издържи на удара на 400-тонен самолет и температурни колебания от минус 57 до плюс 60 градуса. Ако това не е достатъчно, руснаците са готови да предложат още гаранции.
- Можем да построим и вълноломи за защита от цунами на площадката в Белене, ако има такава нужда. Трябва обаче да е ясно, че това, както и всяка ненужна система за безопасност ще вдига цената нагоре.

Икономическият министър Трайков вече намекна, че заради ситуацията в Япония, Белене може да бъде замразена. На 31 март обаче изтича срокът за подписването на новото споразумение. От Росатом са оптимисти, че това ще се случи, но ако все пак не стане - нямали никакви основания да продължат работата си по проекта.

Кирил Комаров- изп. дир. "Ядрено-енергиен комплекс", "Росатом":
- Има договор между НЕК и Атомстройекспорт, в който са описани всички възможни варианти, които могат да се случат. И ако българското правителство не изпълни ангажиментите си, ние ще използваме всички възможности, предвидени в този договор.

Комаров не пожела да уточни какво има предвид, затова "Пo света и у нас" потърси отговор на казаното от Икономическото министерство. Оттам отговориха, че в контекста на европейския дебат за безопасността на ядрените централи след събитията в Япония, сроковете не са най-съществения аргумент, особено когато става дума за сигурността.

И че общите стандарти за безопасност, които ЕС в момента определя са насочени както към действащи, така и към нови проекти, сред които е и Белене.

Без да са получили официално запитване, от Росатом вече са анализирали и другата идея на Трайков - готовият реактор за АЕЦ "Белене" да бъде инсталиран на площадката в "Козлодуй". Според Комаров това ще отнеме две-три години, ще оскъпи допълнително проекта, а вложените досега 1 млрд. долара на площадката на АЕЦ "Белене" ще бъдат загробени.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Измерване на радиацията у нас
Измерване на радиацията у нас
Мерки за по-ниски цени на горивата
Мерки за по-ниски цени на горивата