Над 50 компостиращи системи ще функционират в следващите години в различни области на България, където това не е постигнато в момента. Това заяви в студиото на "Още от деня" Даниел Панов, кмет на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините. Предвиждат се и над 40 системи за разделно събиране на отпадъци.
Панов изрази задоволство, че с Министерството на околната среда и водите е постигнато споразумение за очисленията, които са специално за такса "Битов отпадък" към Регионалната инспекция по околна среда и водите, на общините, които реално нямат намаление на отпадъка, който предават на регионалните депа, тя няма да бъде увеличена с 40 лв., а ще бъде разсрочена във времето.
Данаил Панов: За следващите 3 години - 2020 г. да бъде увеличен с 12 лв. до 69 лв. Тези общини, които не са подготвени, за 2021 г. и 2022 г. той ще бъде увеличен с по 13 лв. всяка година.
С предвидените мерки се цели общините да намалят генерираните от тях отпадъци.
От 2011 г. Велико Търново не е повишавало данъци, смятам, че имаме достатъчно правомощия да имаме голяма събираемост, във Велико Търново тя е над 80%, каза още Панов.
Американска делегация отчете напредък на България по пътя към безвизов режим със САЩ
Председателят на парламента Михаела Доцова откри 13-ата пленарна сесия на Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа
Осигуровките на държавните служители ще бъдат обсъдени на заседание на Тристранния съвет
Прокуратурата във Варна разследва шест досъдебни производства по казуса "Баба Алино"
КЗК отмени обществената поръчка за проектиране на детската болница заради ограничителни условия