Застой в развитието на гражданския сектор показва индексът за устойчивост на неправителствените организации в България за 2015 г. Така страната ни попада в категорията "Развиваща се устойчивост".
От 24 страни и 7 включени елемента в изследването България се нарежда на 8-мо място, а лидер тази година е Естония.
От изследваните показатели влошаване се забелязва при този, който се отнася до правната среда. А една от основните дискутирани теми беше: Трябва ли и каква да бъде помощта от държавата към неправителствените организации?
;;Любен Панов, директор на БЦНП:
- Трябва и държавата да осъзнае, че гражданските организации са един от стълбовете на демокрацията. Без стабилни граждански организации няма как да има независим поглед към проблемите в страната, няма как да се привлича външна експертиза при обсъждане на всякакви политики.
В България обаче доверието към неправителствените организации все още е ниско. Едва 3% процента от хората в страната ни членуват в тях. Съществува съмнение, че неправителствените организации функционират с целите, приоритетни за техните донори, а не толкова по дневния ред за обществото.
;;Мая Манолова, омбудсман на Република България:
- Неправителствените организации са носител на много сериозна експертиза и защото неправителствените организации са факторът, който би могъл да осигури публичност и прозрачност в управлението и в процеса на вземане на решения, а и защото според мен НПО са високоговорителят, сигналната лампа за проблеми в нашето общество.
Голям проблем за гражданския сектор остава слаборазвитото доброволчество, като процентът на хората, които се включват в каузите на организациите, е малък.
Плодовете и зеленчуците поевтиняват на борсите, цените на храните тръгнаха надолу
Очевидци разказват за трагедията на „Челопешко шосе“, при която загинаха четирима
Съдът ще гледа мерките на задържаните за тежката катастрофа на „Челопешко шосе“