Рискът Страсбург да осъди България за т.нар. "царски имоти" не е малък независимо от тромавата процедура. Това заяви в "Денят започва" защитникът на държавата ни Любомир Денев. Според адвоката на Симеон Сакскобургготски - Ели Христова има правен вакуум и държавата трябва да потърси решение на казуса.
Любомир Денев: Докато съществува този съд, ще има възможност да бъдат разгледани исковете на Симеон Сакскобургготски. Не може да има един вековечен мораториум, не може при наличие на решение, което Конституционният съд е отменил закон, след това да няма уреждане.
Ели Христова, адвокат по имотните дела на Симеон Сакскобургготски: Липсата на закон, който да урежда царската реституция, възпрепятства до голяма степен съда, когато трябва да вземе решение по отношение на царските имоти. В повечето от делата съдът въобще не разсъждава по въпроса дали цар Фердинанд е бил собственик на имотите. Директно се говори за интендантството. Искам да обърна внимание на зрителите, че държавата е тази, която приема всички закони. Не става въпрос само конкретно за царската реституция. И процесуалните закони, по които се определя реда, също са въпрос на държавно решение.
От ДСБ настояват за изслушване на здравния министър по казуса с Националната детска болница
Бюджет 2026: Властта и работодателите продължават обсъждането на план-сметката
Предстои прокуратурата да повдигне обвинения на задържаните за кражба на гориво от "Лукойл"
Предстои прокуратурата да повдигне обвинения на задържаните за кражба на гориво от "Лукойл"
Бюджет 2026: Властта и работодателите продължават обсъждането на план-сметката
Сделката за "Лукойл": "Гънвор" се отказва да купи задграничните активи на компанията