И тази година нестинарската общност от Странджа се събра във Влахов дол – най-святото за тях място, което е само на около 7 километра от село Граматиково. Това става всяка година малко преди 3 юни, когато по стар стил се чества денят на Светите Константин и Елена.
Там новите нестинари за първи път разбират, че са избрани да ходят по жаравата, а старите извършват обреди като измиване на иконите със свещена изворна вода и обличането им в червени ризи.
Всяка последна неделя от месец май хора от петте нестинарски села в Странджа – Кости, Българи, Сливарово, Граматиково и Кондово тръгват към Влахов дол, за да станат свидетели на нестинарските обреди.
Начело на шествието се носят икони на почитани в този край светци - Светите Константин и Елена, Свети Пантелеймон, Света Марина. Най-напред се отива в свещената постройка, наречена конак.
Спират 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" за ремонт и презареждане с американско гориво на 9 май
Спор за приема в детските градини във Варна: Родителите искат единна електронна система
Разкриха високотехнологична оранжерия за канабис в мина край Кюстендил (Снимки)
Тервел и Малена Замфирови ще бъдат посланици за борба срещу хазартната зависимост