Нов музей, посветен на живота и творчеството на писателя Ханс Кристиан Андерсен, ще бъде построен в родния му град Одензе, съобщи Ройтерс.
Фондацията "А. П. Мьолер", основен собственик на транспортната групировка "Мьолер-Мерск", дари 125 милиона датски крони ( 33 милиона щатски долара) за създаването на музея. Конкурсът за неговия дизайн бе спечелен от японското архитектурно бюро "Кенго Кума и ко.".
Музеят ще е с разгъната площ 5600 кв. м, като повечето от нея ще е под земята. Създателите на проекта обещават "вълшебно" преживяване, като ще бъде отделено повече внимание на приказките на писателя. Музеят ще пресъздава уникалната им вселена, по начин, който да се харесва както на децата, така и на възрастните.
Новият музей ще допълва съществуващия вече в Одензе, посветен на личния живот и пътуванията на Андерсен.
Приказките на Андерсен са преведени на повече от 160 езика.
Президентът Илияна Йотова откри Общобългарското тържествено събрание по повод 150-годишнината от Априлското въстание
Световноизвестният български баритон Владимир Стоянов с първи майсторски клас в Национална музикална академия
"Провадия-Солницата" получи Знака за европейско наследство за 2026 г. на церемония в Брюксел
Конституционният съд ще разгледа спор за решението България да се включи в Съвета за мир на Доналд Тръмп
От доживотна на 20 г. затвор: Намалиха присъдата на мъжа от Перник, пребил до смърт жена си Анита