Парламентът гласува единодушно да бъде намалена административната тежест за хората с увреждания. С приетите днес на първо четене промени в Закона за интеграция на хората с увреждания беше намален броят на документите, които се изискват от тях. Беше въведено задължение административните органи да събират служебно информация от институциите.
Трите декларации, с които в момента се доказват обстоятелства от хората с увреждания, с приемането на промените ще се обединят в една. Отпада изискването фирмите, предоставящи помощни средства, да внасят декларация за липса на задължения към НАП. По време на дебатите депутатът от БСП Михаил Христов, който е двукратен световен шампион на скок дължина за хора с увреждания, коментира, че промените няма да улеснят тези, които имат необходимост от помощни средства, а фирмите, които ги предоставят.
Михаил Христов - депутат от ПГ "БСП за България": Количка за хора с увреждания, не казвам инвалидна количка, защото най-малкото тази дума е обидна, се препродава през фирми около 10 пъти, една протеза за горен крайник струва около 15 хил. лева, министерството дава 3 хил. лева и парите се усвояват. Много интересно как тя струва 15 хил. и кой получава протеза. Никой не получава протеза.
Светлана Ангелова - зам.-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика, ГЕРБ: Прав сте донякъде, че има нужда от преразглеждане на цените и начина на отпускане на медицинските изделия, но в момента ние имаме като тема на дискусия конкретни текстове, които след малко трябва да гласуваме.
Хасан Адемов - председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика, ДПС: След това откровено изказване на г-н Христов е трудно човек да се изкаже по този законопроект, но така или иначе този законопроект има съвършено различна цел и тази цел и свързана с намаляване на административната и регулаторната тежест.
Промените ще окажат положителен ефект върху близо 530 000 души с увреждания, заявиха вносителите на Законопроекта.
Радан Кънев: Днес пак не чухме отговор на въпроса каква е политиката ни по отношение на "Коалицията за желаещите" и на Украйна
Петър Витанов: "Коалицията на желаещите" е извън институционална, създадена, за да се заобикалят решения на Европейския съюз и на НАТО
Възможностите за взаимодействие в различни сфери обсъдиха Румен Радев и представители на провинция Баден-Вюртенберг
Деница Сачева, ГЕРБ-СДС: Първият бюджет на държавата в евро няма визия за бъдещето
Контрол на пътя: Допълнителни полицейски патрули следят за трафика към Гърция и Банско
Възможности за възбуждане на федерално преследване за заобикаляне на "Магнитски" е обсъдил Демерджиев в САЩ
Франция и Англия излизат тази вечер в сблъсък за третото място на Мондиала