Националните есенни изложби започват в Пловдив. По традиция участват автори от различни поколения, които са представителни за развитието на съвременното изкуство у нас в различни жанрове. Тази година кураторът професор Галина Лардева е поставила надслов "Плацебо".
Настоящото издание на Националните есенни изложби отбелязва 50 години от началото на най-стария художествен форум у нас, който представя поредица от самостоятелни изложби. Мотото "Плацебо" е провокация към зрители и публика, в която въздействието на изкуството се уподобява към така известния ефект на лечение чрез самовнушение.
Проф. д-р Галина Лардева, изкуствовед: "Във визуалните изкуства на мен ми беше любопитно да видя тази игра между въздействие и възприятие, която играят автори и зрители."
Авторите се вплитат в тази игра, всеки със своите идеи и средства.
Мариета Ценова, фотограф: "Плацебо" е много подмолна тема. Тя те завличаи тъкмо си мислиш, че си хванал дълбокия ѝ смисъл, и те отпраща някъде, където започваш да трупаш съмнения, че наистина си посветил работата си за нея."
Стефан Иванов, скулптор: "Мисля, че съм се опитал да се доближа до темата за плацебо. Не мога да го нарека сюжет, но във всяка работа има персонажи, които всеки намира някакъв собствен смисъл в тях."
Сред другите участници са живописците Иво Бистрички, Ваня Годжелова и Радоил Серафимов, скулпторите Рада Дичева, Васил Маргаритов, графиците Васил Колев – Vassilo и Зоран Мише. Самостоятелни изяви на всички тях са представени в три съседни къщи в Стария Пловдив от първия до последния ден на септември.
Банско събира световния елит на дигиталните номади и засилва туризма извън сезона
16-годишен пострада при челен сблъсък между две електрически тротинетки край Несебър
Бургас затяга мерките срещу пожари: проверки, санкции и засилен контрол в рисковите райони
Тир се блъсна в мантинелата на АМ “Тракия” и се озова в канавка край Карнобат
Две деца загинаха край Мездра, след като млад шофьор изгуби контрол над автомобила си