България спечели класирането по медали на световното първенство по худ. гимнастика за девойки в Румъния

20:31, 09.07.2023
българия спечели класирането медали световното първенство худ гимнастика девойки румъния
Снимка: БФХГ, Анна Недкова

Отборът на България окупира първото място в класирането по медали на завършилото днес в Румъния световно първенство по художествена гимнастика за девойки.

Форумът, който събра най-добрите състезателки на възраст между 13 и 15 години, се проведе за втори път в историята, а в Клуж-Напока българките се окичиха с общо 6 медала - 3 златни и 3 сребърни.

България спечели титлата в отборната надпревара, докато златни медали заслужиха още момичетата от ансамбъла ни в многобоя, както и Елвира Краснобаева във финала на топка.

Ансамбълът ни в състав Андреа Иванова, Ева Емилова, Цветейоана Пейчева, Красимира Иванова и Ванеса Емилова се окичи и с още две сребърни отличия - във финалите на пет топки и пет въжета.

На кракча от титлата остана и Никол Тодорова, която завърши втора във финала на лента.

По този начин България изпревари отборът на Израел, който също спечели общо 6 медала, от които 3 златни. Предимството на родните грации обаче дойде от повечето завоювани сребърни отличия - 3 срещу 2. Израелките прибавиха към колекцията си и един бронз.