Смъртта на Навални съвпада с два ключови момента - президентските избори в Русия и втората годишнина от войната в Украйна. Тази седмица се фокусираме върху развитието на събитията - на военния и на дипломатически фронт и равносметката от войната. Втората година започва с оттглянето от Авдеевка и промяна на върха на украинската армия. Нашите специални пратеници Тоня Димитрова, Владимир Богдански и Робърт Вецов са в столицата Киев.
Със сигурност последните събития не вдъхват оптимизъм на украинците. Липсва и помощ от западните партньори. Купянск е епицентъра на сраженията в момента. Мрачно посрещат втората годишнина от началото на войната в Украйна. Тази сутрин екипът на БНТ беше посрещнат също с въздушна тревога на самата граница, която продължи около 1 час.
Хората обаче спокойно отиваха на работа, родители водеха децата си на училище и не забелязваха натрупаните чували с пясък, останали от сраженията с руската армия, която достигна околностите на Киев в началото на инвазията. Минават и търпеливо през КПП-тата, където войници проверяват документите и багажи.
Освен втората годишнина от началото на войната, днес Украйна отбелязва и друга черна годишнина - 10 години от революцията на Майдана. на 20 февруари тогава бяха убити над 100 души. Президентът Володимир Зеленски и съпругата му Олена поднесоха цветя.
снимки: БГНЕС
След церемонията в памет на загиналите Зеленски заяви:
"Преди 10 години украинците посрещаха куршуми, а сега посрещат ракети, но остават все така твърди."
Вижте повече в прякото включване на Тоня Димитрова