Първо пред БНТ - говори синът на единия от двамата шофьори на автобуса, който изгоря на АМ "Струма".
Бесар Мемеди от скопското село Долно Свиларе разказа пред екипа ни, че фирмата "Беса Транс" е изрядна, има сервиз в Турция и баща му никога не би качил пътници с взривоопасни материали. Разказа още, че е бил в България, където е проверил списъка с оцелелите, където името на баща му не е фигурирало. По-късно е получил информация, че той е сред загиналите, но не е идентифицирал останките му.
Бесар Мемеди е син на Кадри Мемеди - единия от двамата шофьори на автобуса, запалил се на АМ "Струма". Намираме го пред дома му в Долно Свиларе.
Тежко ми беше много, сам съм аз, нямам ни брат, нито нищо. И той беше сам. Това е, казва Бесар.
Той видял баща си преди дни преди Кадри да замине за Истанбул.
Ние имахме контакт до понеделник... осем и половина. По телефона ми прати една снимка, допълва Бесар.
Последната снимка на баща си от автобуса сега Бесар гледа минута по минута. На 54 години, Кадри бил шофьор с огромен опит.
Последната снимка на Кадри Мемеди:
В Турция "Беса Транс" имали сервиз. Автобусът бил проверен там в петък, твърди Бесар.
Баща му не качвал пътници, ако носят опасен товар. Абсурд, казва, е да качи някого с гориво или с пиротехнически изделия. Баща му се редувал зад волана с другия шофьор на автобуса.
Бесар твърди, че фирмата "Беса Транс" е една от най-големите и изрядни в Република Северна Македония.
Баща му работел нон-стоп, за да помага на Бесар и семейството му.
Екип на БНТ по следите на собственика на изгорелия автобус (СНИМКИ)
В списък на настанените в "Пирогов", с който БНТ разполага, има лице, което, според наши източници, не фигурира в списъка с пътници на "Беса Транс".
Името на пътника е Шади Салех. Никой не знае кой е той и къде е качен.
Мистерията се разплете: Стана ясно защо има разминаване в списъците на оцелилите пътници
По-късно стана ясно, че мъжът на име Шади Салех няма нищо общо с трагичния инцидент на АМ "Струма". Той опроверга информацията и обясни, че е български гражданин, който в събота е бил приет в травматологията на "Пирогов" заради счупена ръка. Оказва се, че в клиниката по погрешка са го вписали в списъка с ранените от магистрала "Струма".
Пред дома на собственика на "Беса Транс" Беким Хаджиу в с. Рашче има полиция. Вече получава заплахи след инцидента.
Хората от селото разказват, че фирмата и братята са се опитали да се разширят на пазара. Фирмата, според транспортното министерство, има 4 автобуса. За тях съселяните им казват, че са добри хора. А шофьорът - Кадри, опитен водач.
Автобусите са държани винаги навън, казват местните. За първия шофьор на автобуса твърдят, че е македонски гражданин. Кой е той - не знаят.
Вижте още в прякото включване на специалния ни пратеник Александър Марков.
Двама митничари са отстранени от работа, след като първоначалната проверка на Агенция "Митници" показва, че те са пропуснали автобуса да премине границата с България без разрешително, а преминаването на автобуса изобщо не е отразено в системата.
И днес Република Северна Македония е потънала в скръб за загиналите. Близките очакват телата на жертвите да бъдат транспортирани от България.
ПОВЕЧЕ ЗА ТРАГЕДИЯТА НА АМ "СТРУМА" ЧЕТЕТЕ ТУК