Федерацията по ски закри сезон 2022/2023 с тържествена церемония в София

федерацията ски закри сезон 2022 2023 тържествена церемония софия
20:44, 26.04.2023
Чете се за: 05:50 мин.

Българската федерация по ски (БФСки) закри официално тази вечер състезателния сезон 2022/23 с тържествена церемония, която се състоя в София. На нея присъстваха министърът на младежта и спорта Весела Лечева, президентът на БФСки Цеко Минев, всички най-добри български състезатели от зимните спортове, начело с асовете в алпийските ски Алберт Попов и в сноуборда Радослав Янков, както и много ветерани, спонсори, журналисти и деятели.

Централата отчете един от най-успешните си сезони в последните години.

В края на февруари Попов финишира трети в слалома в Палисейдс Тахо (САЩ) и записа най-доброто българско класиране в алпийските ски за Световната купа от над 38 години, като за последно място на подиума в Белия керван преди това беше заемал Петър Попангелов, който завършва трети в слалома в Мадона ди Кампильо (Италия) на 16 декември 1984 година. Попов също така се нареди на 15-о място в генералното класиране в слалома за Световната купа за сезон 2022/2023 с рекордните в кариерата си 182 точки.

В сноуборда Радослав Янков зае седмата позиция в паралелния гигантски слалом на Световното първенство в Бакуриани (Грузия) през февруари, а преди това в края на януари записа четвърто място в паралелния слалом за Световната купа на родна земя в Банско. Пиринският курорт беше домакин и на още една много престижна проява - Световното първенство по сноуборд за младежи, в края на март, на което българите също се представиха на много високо ниво с две титли и общо четири отличия. Тервел Замфиров стана шампион в паралелния гигантски слалом, а Петър Гергьовски триумфира в паралелния слалом, като и в двете дисциплини Александър Кръшняк взе среброто.

В ски-скока Владимир Зографски записа десет класирания в зоната на точките в топ 30 за Световната купа, като най-добрите му постижения бяха 19-ите места на голямата шанца в Титизее Нойщад (Германия) през декември и на малката шанца в Рашнов (Румъния) през февруари.

В ски бягането пък Даниел Пешков спечели Балканската купа за втори пореден сезон.

По време на церемонията бяха наградени най-добрите през сезона в четирите направления на БФСки:

Ски алпийски дисциплини:

Носители на Купа България:
- жени – Юлия Златкова (СК Юлен)
- мъже – Калин Златков (СК Юлен)

Носители на купа "Надежди", старша възраст:
- момичета до 16 години - Ева Колева (Витоша ски)
- момчета до 16 години - Аспарух Соколов (Витоша ски)

Купа Надежди, младша възраст:
- момичета до 14 години - Маргарита Беязова (Мотен)
- момчета до 14 години - Милуш Панчев (Юлен)

Сноуборд:

Носители на Купа България в паралелните дисциплини:
- жени - Живка Узунова (СК Амер Спортс)
- мъже - Радослав Янков (СК Амер Спортс)

Носители на Купа "Надежди", паралелни дисциплини:
- момичета до 15 години – Малена Замфирова (СК Юлен)
- момчета до 15 години – Ивайло Ерменков (СК Блейд)

Носители на Купа "Надежди", свободни дисциплини:
- момичета до 15 години - Яна Попова (Бороборд)
- момчета до 15 години - Дамян Янчев (НСА)
- момичета до 13 години - Радостина Славова (Бороборд)
- момчета до 13 години - Антоний Антонов (Бороборд)

Ски бягане:

Носители на Купа България
- жени - Антония Григорова (Александър Логистикс)
- мъже - Марио Матиканов (Александър Логистикс)

Нисители на Купа "Надежди":
- момичета, старша възраст - Николета Джелепова (Александър Логистикс)
- момчета, старша възраст - Ивелин Машов (Рилски скиор)
- момичета, младша възраст - Христина Димчева (Тритон Екстрийм)
- момчета, младша възраст - Ангел Мандалиев (Тритон Екстрийм)

Призове Олимпийска надежда:
- девойки до 16 години - Елена Христева (Тритон Екстрийм)
- юноши до 16 години - Илиян Тодоров (Александър Логистикс)

Ски скок:

Носител на Купа България:
- мъже – Владимир Зографски (НСА)

Носители на Купа "Надежди":
- момичета, старша възраст – Божидара Бакова (Бояна Тийм)
- момчета, старша възраст – Алек Фешев (Бояна Тийм)
- момичета, младша възраст – Ива Карадимова (ОТП)
- момчета, младша възраст – Данаил Павлович (Бояна Тийм)

Нефтохимик отново победи Хебър и е на победа от титлата във волейболното първенство при мъжете
ЦСКА 1948 взе преднина срещу Локо София за Купата след зрелище с пет гола в "Надежда"