Финландия и Франция с победи на световното първенство по баскетбол, Япония, Египет и Южен Судан запазиха шансове за Париж 2024

финландия франция победи sветовното първенство баскетбол япония египет южен судан запазиха шансове олимпиадата
18:59, 31.08.2023
Чете се за: 04:40 мин.

Отборът на Финландия постигна първа победа на световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините. Финландците надиграха Кабо Верде със 100:77 (28:16, 26:13, 23:17, 23:21) в първата си среща от група "О" във втората фаза на шампионата за разпределение на местата от 17-о до 32-о в Окинава, Япония. В този етап съставите, завършили на трето и четвърто място в групите си от първата фаза, ще изиграят общо по още два мача като досегашните резултати се зачитат.

Баскетболистите на Финландия превъзхождаха Кабо Верде през цялата среща и стигнаха до успеха след 34 точки и 9 борби на звездата на тима Лаури Марканен. По този начин и двата отбора вече имат актив от победа и три загуби в групата, а класирането се оглавява от един от съдомакините Япония, който надделя над Венецуела с 86:77 (15:19, 21:22, 17:21, 33:15) за втория си успех на първенството. Венецуела допусна четвърто поражение.

Японците изоставаха през по-голямата част от мача, като в един момент изоставаха с 15 точки, но извоюваха победата в последните две минути и останаха в битката за класиране на Олимпийските игри в Париж догодина като най-добре представилия се азиатски отбор на шампионата. Макото Хиеджима бе най-резултатен с 23 точки и 2 борби, вкарвайки 17 от тези 23 точки в последната четвърт, а Юки Кавамура добави 19 точки, 4 борби и 11 асистенции.

Франция се наложи над Иран с 82:55 (9:12, 26:15, 19:9, 28:19) в първата си среща от група "Р" в Джакарта, Индонезия. Въпреки слабия старт французите обърнаха до 35:27 на почивката и постигнаха втората си победа на световното първенство, докато иранците остават без успех.

Ели Окобо реализира 13 точки и 2 борби за бронзовия медалист от 2019 година, а Нандо де Коло добави 12 точки, 8 борби и 7 асистенции.

В другата среща от групата Кот д'Ивоар отстъпи на Ливан с 84:94 (20:32, 21:23, 25:18, 18:21), давайки шанс на противника да стигне до първата си победа на шампионата и двата тима продължават с актив 1-3.

Нова Зеландия загуби от Мексико със 100:108 (22:31, 19:26, 27:21, 32:30) в двубой от група "N" в Манила, Филипините. За мексиканците успехът бе дебютен от началото на първенството. Пако Крус допринесе с 27 точки, 4 борби и 5 асистенции, като и двата отбора са с по една победа и три загуби до момента.

В другата среща от групата Египет победи Йордания с 85:69 (22:14, 18:22, 19:20, 26:13) след по-силна последна четвърт. Така Египтяните оглавиха временното класиране с две победи и две загуби, запазвайки шансове за директно класиране на Олимпиадата догодина като най-добрият тим от Африка, а баскетболистите на Йордания остават без успех на турнира. Най-резултатен бе Ехаб Амин с 20 точки, 7 борби и 4 асистенции.

Тимът на Южен Судан заема първата позиция в група "М" след като се справи с друг от съдомакините Филипините с 87:68 (34:17, 17:16, 9:17, 27:18) в Кесон Сити и също съхрани шансовете си в конкуренцията за място на Игрите в Париж или олимпийските квалификации преди това. За баскетболистите на Южен Судан победата бе втора на първенството, докато тези на Филипините допуснаха четвърто поражение. Със 17 точки, 9 борби и 14 асистенции за успеха се отличи Карлик Джоунс, който осната на 1 борба от първия "трипъл-дабъл" в историята на световните първенства, а Джордан Кларксън завърши с 24 точки и 4 борби за домакините.

Втори и трети в тази група с по една победа и три загуби са отборите на Китай и Ангола. По-рано днес китайците надвиха Ангола с 83:76 (24:27, 21:18, 24:14, 14:17), записвайки първия си успех на шампионата.