Германия изтръпна в края срещу Латвия, но 21 години по-късно отново е полуфиналист на световно първенство по баскетбол

германия изтръпна края латвия години късно отново полуфиналист световно първенство баскетбол
14:17, 06.09.2023
Чете се за: 02:22 мин.

Националният отбор на Германия се класира за полуфиналите на световното първенство по баскетбол за мъже във Филипините, Япония и Индонезия, след като в третия четвъртфинален мач се наложи драматично над дебютанта Латвия с 81:79 (13:16, 23:18, 26:25, 19:20).

По този начин Бундестима отново ще бъде част от голямата четворка на Мондиал след пауза от повече от 20 години, тъй като за последно това се случи през 2002-а година в САЩ, когато тимът стигна до бронзовите медали.

Германците обаче можеше и да удължат чакането си за завръщане в полуфиналите на световно първенство, тъй като в заключителните секунди Давис Бертанс имаше златен шанс да донесе успеха на Латвия, но пропусна да реализира тройка и така преднината на Маншафта оцеля.

Франц Вагнер стана най-резултатен за победителите с 16 точки, Андреас Обст добави още 13, а Мориц Вагнер завърши с 12 точки.

За Латвия пък Артурс Жагарс бе над всички с 24 пункта, Давис Бертанс прибави 20, докато Роландс Шмитс остана с 14.

По този начин Германия се класира за полуфиналите, в които момчетата на Гордън Хърбърт ще се изправят срещу олимпийския шампион САЩ. Любопитната подробност е, че до този момент в турнира Бундестима е единственият останал тим, който все още няма поражение.

Латвийците пък ще продължат с мач срещу Италия утре в битка за разпределение на местата между 5-о и 8-о.

По-късно днес ще бъде определен и последният полуфиналист на шампионата, като един срещу друг се изправят селекциите на Словения и Канада. Победителят от този сблъсък ще играе за място на финала срещу Сърбия.

Васил Божков: Честит празник. У дома съм