Гебрхивет записа и най-добро постижение за сезона - 12:36.73 минути.

хагос гебрхивет второ добро време историята бягането 5000 метра
12:09, 31.05.2024
Чете се за: 04:07 мин.

Етиопецът Хагос Гебрхивет постигна второ най-добро време в историята в бягането на 5000 метра на Диамантената лига по лека атлетика в Осло (Норвегия).

Гебрхивет постави рекорд на турнира, национален рекорд и записа най-добро постижение за сезона с 12:36.73 минути, като остана само на 1.37 секунда от световния рекорд на Джошуа Чептегей (Уганда) от август 2020 година.

Самият Чептегей се представи под възможностите си и финишира девети за 12:51.94 минути.

Световният вицешампион Мът Хъдсън-Смит (Великобритания) спечели на 400 метра с 44.07 секунди, подобрявайки собствения си европейски рекорд. Втори остана олимпийският шампион от Лондон 2012 Кирани Джеймс (Гранада) с лично постижение за сезона от 44.58 секунди.

Австралийката Джорджа Грифит триумфира в бягането на 3000 метра с рекорд на Океания и най-добър резултат в историята на състезанието от 8:24.20 минути.

В оспорвана надпревара на 1500 метра представителят на домакините и олимпийски първенец Якоб Ингебригтсен зарадва местните фенове с успех и най-добър резултат за сезона от 3:29.74 минути. Той дори плонжира на финала, за да изпревари с 3 стотни от секундата световния шампион от 2019 година Тимъти Черуйот (Кения).

Другият местен любимец Карстен Вархолм допусна рядка загуба на 400 метра с препятствия. Действащият олимпийски и световен първенец и световен рекордьор водеше през по-голямата част от дистанцията, но се препъна на последното препятствие, загуби баланс и финишира втори за 46.70 секунди. Победител със силно бягане в последните метри стана световния шампион от 2022 година Алисон Дос Сантос (Бразилия) с най-добро време за сезона от 46.63 секунди.

На 400 метра при жените световната шампионка от Будапеща 2023 Марилейди Паулино (Доминиканска република) отново триумфира с 49.30 секунди, изпреварвайки с половин секунда световната вицешампионка Наталия Качмарек (Полша).

В спринта на 200 метра победителката от предишните две издания на турнира Шерика Джаксън (Ямайка) прекъсна серията си, финиширайки едва пета с 22.97 секунди в надпреварата, спечелена от световната вицешампионка Британи Браун (САЩ) с 22.32 секунди.

На 100 метра при мъжете южноафриканецът Акани Симбине триумфира с най-добро лично постижение за сезона с 9.94 секунди, пред Хаким Сани Браун (Япония) с 9.99 секунди и Еманюел Есеме (Камерун) с 10.01. Олимпийският шампион Марсел Джейкъбс (Италия) остана четвърти с 10.03 секунди.

Новият световен рекордьор на диск Миколас Алекна (Литва) за четвърти път през този сезон премина границата от 70 метра в състезание. Той спечели със 70.91 метра и подобри с 40 сантиметра рекорда на турнира на баща си Виргилиус от 2007 година. Олимпийският и световен първенец Даниел Стол (Швеция) се нареди втори с 66.26 метра.

В същата дисциплина при жените китайката Фън Бин преодоля 67 метра в пето поредно участие. Световната шампионка от Юджийн 2022 спечели с 67.89 метра.

В тройния скок при мъжете световният първенец Фабрис Юг Занго (Буркина Фасо) триумфира със 17.27 метра, като изпревари само с 2 сантиметра алжиреца Ясер Трики.

Заради забележка: Осмокласник удари учител в благоевградско училище
Започна разследване на сделките на Жерард Пике по договора за преместване на Суперкупата на Испания в Саудитска Арабия