Промените в Закона за съдебната власт, заради които беше спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор, са обнародвани в Държавен вестник. Измененията бяха приети от 51-вото Народно събрание на 15 януари 2025 г. С тях се спират процедурите не само за избор на главен прокурор, на и за председатели на Върховния административен съд и Върховния касационен съд.
Президентът Румен Радев подписа указа за обнародване на измененията в Закона за съдебната власт през уикенда.
С 208 гласа "за" и само 29 "против" на "ДПС - Ново начало" парламентът реши миналата седмица, че Пленумът на ВСС с изтекъл мандат да не може да предлага назначаване или освобождаване на главен прокурор, председатели на ВКС и ВАС, приемайки на второ четене промени в Закона за съдебната власт.
В срок от 6 месеца от влизането на поправките в закона, парламентът и органите на съдебната власт се задължават да започнат процедура по избор на нови членове на ВСС.
Прокуратурата разследва нарушения при изграждането на Лот 4 на АМ "Хемус" и Северната скоростна тангента
18-годишният обвиняем за нападението над непалците в Пловдив остава на свобода под гаранция
Нападението над непалци в Пловдив: Прокуратурата иска арест за 18-годишния Теодор
Военният министър Димитър Стоянов успокои: Пряка заплаха за националната ни сигурност няма
Премиерът Румен Радев проведе телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Марк Рюте
Иван Демерджиев: Дойде времето българската прокуратура да покаже за кого работи
Крадците стигнаха твърде нависоко: Задигнаха табелата от метеорологичната станция на връх Мусала