Кой, къде, кога? Всичко, което трябва да знаете за Евро 2020

от Станислава Кръстева
16:08, 08.06.2021
Чете се за: 06:25 мин.
Спорт
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

На прага сме на най-дългоочакваните европейски футболни финали в съвременната история. Макар и с година забавяне светлините на стадионите ще огреят лицата на звездите. Какво е важно да знаете преди първия съдийски сигнал?

Ключовите дати

Евро 2020 ще се проведе от 11 юни до 11 юли. Финалът е на стадион „Уембли“ в Лондон.

Как изглеждат групите

Група А: Турция, Италия, Уелс, Швейцария

Група В: Дания, Финландия, Белгия, Русия

Група С: Холандия, Украйна, Австрия, Северна Македония

Група D: Англия, Хърватия, Шотландия, Чехия

Група Е: Испания, Швеция, Полша, Словакия

Група F: Унгария, Португалия, Франция, Германия

Кой е домакин?

Евро 2020 се провежда в няколко държави в Европа за първи път в 60-годишната история на турнира, с общо 11 градове-домакини.

Финал и полуфинали, два кръга от 1/8-финалите и 3 мача от груповата фаза:

Лондон, Англия: „Уембли“

Шест мача от груповата фаза, един 1/4-финал:

Санкт Петербург, Русия: стадион „Санкт Петербург“

Три мача от груповата фаза, един 1/4-финал:

Баку, Азербайджан: Олимпийски стадион

Мюнхен, Германия: „Алианц Арена“

Рим, Италия: „Олимпико“

Три групови мача, един двубой от 1/8-финалите:

Амстердам, Нидерландия: Йохан Кройф Арена

Букурещ, Румъния: Национален стадион

Будапеща, Унгария: Пушкаш Арена

Копенхаген, Дания: Паркен

Глазгоу, Шотландия: Хемпдън парк

Севиля, Испания: Естадио Ла Картуха

Форматът:

Първите два отбора от всяка от шестте турнирни групи ще продължат към осминафиналите, като към тях ще се присъединят и четирите най-добри класирани на трето място.

Ще играят ли домакините своите мачове у дома?

Група А: Италия (Олимпико в Рим)*

Група B: Русия (стадион "Санкт Петербург"), Дания (стадион "Паркен", Копенхаген)*

Група C: Холандия („Йохан Кройф Арена“, Амстердам)*

Група D: Англия ("Уембли", Лондон)*, Шотландия (Хампдън парк, Глазгоу)

Група E: Испания (Естадио Ла Картуха, Севиля)*

Група F: Германия („Алианц Арена“, Мюнхен)*, Унгария (стадион „Ференц Пушкаш“, Будапеща)

*Гарантирани са трите мача от груповата фаза у дома, след като тимовете се класираха чрез европейските квалификации. За Русия и Дания се изтегли жребий, според който Дания ще играе три мача на собствен терен в груповата фаза, а Русия – два.

Откриващият мач ще се състои на „Олимпико“ във Вечния град – Рим.

Къде да гледате Евро 2020?

Всички мачове от Евро 2020 ще бъдат излъчени на живо (онлайн) в специалната секция на bntnews.bg, посветена на първенството.

Разпределение на мачовете в каналите на БНТ и Нова Броудкастинг Груп:

ГРУПОВА ФАЗА

11.06.2021 Турция – Италия 22:00 NOVA / БНТ

12.06.2021 Уелс – Швейцария 16:00 DIEMA

Дания – Финландия 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Белгия – Русия 22:00 DIEMA

13.06.2021

Англия - Хърватия 16:00 БНТ 1 / БНТ 3

Австрия – Северна Македония 19:00 DIEMA

Нидерландия – Украйна 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

14.06.2021

Шотландия – Чехия 16:00 DIEMA

Полша – Словакия 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Испания – Швеция 22:00 DIEMA

15.06.2021

Унгария – Португалия 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Франция - Германия 22:00 NOVA

16.06.2021

Финландия – Русия 16:00 БНТ 1 / БНТ 3

Турция - Уелс 19:00 DIEMA

Италия – Швейцария 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

17.06.2021

Украйна – Северна Македония 16:00 БНТ 1 / БНТ 3

Дания - Белгия 19:00 DIEMA

Нидерландия – Австрия 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

18.06.2021

Швеция – Словакия 16:00 DIEMA

Хърватия – Чехия 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Англия - Шотландия 22:00 NOVA

19.06.2021

Унгария – Франция 16:00 DIEMA/ БНТ

Португалия – Германия 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Испания - Полша 22:00 DIEMA

20.06.2021

Швейцария - Турция 19:00 DIEMA

Италия - Уелс 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

21.06.2021

Северна Македония – Нидерландия 19:00 DIEMA

Украйна – Австрия 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Русия – Дания 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

Финландия – Белгия 22:00 DIEMA

22.06.2021

Чехия – Англия 22:00 NOVA

Хърватия – Шотландия 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

23.06.2021

Швеция – Полша 19:00 DIEMA

Словакия – Испания 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Германия – Унгария 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

Португалия – Франция 22:00 NOVA

ЕЛИМИНАЦИОННА ФАЗА

26.06.2021

Първи осминафинал - Амстердам 19:00 DIEMA

Втори осминафинал - Лондон 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

27.06.2021

Трети осминафинал - Будапеща 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Четвърти осминафинал - Билбао 22:00 NOVA

28.06.2021

Пети осминафинал - Копенхаген 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Шести осминафинал – Букурещ 22:00 NOVA

29.06.2021

Седми осминафинал – Лондон 19:00 DIEMA

Осми осминафинал – Глазгоу 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

02.07.2021

Първи четвъртфинал – Санкт Петербург 19:00 БНТ 1 / БНТ 3

Втори четвъртфинал – Мюнхен 22:00 NOVA

03.07.2021

Трети четвъртфинал – Баку 19:00 DIEMA

Четвърти четвъртфинал – Рим 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

06.07.2021

Първи полуфинал – Лондон 22:00 БНТ 1 / БНТ 3

07.07.2021

Втори полуфинал – Лондон 22:00 NOVA

11.07.2021

Финал – Лондон 22:00 NOVA / БНТ

Кой е талисманът?

Скилзи, е герой, вдъхновен от фрийстайла и уличния футбол.

Свали приложението BNТ News
Свали приложението BNТ News
Топ 24
Най-четени
Окръжният съд потвърди: Нападателят на Митко Чорапа остава на свобода срещу 5000 лв.
Окръжният съд потвърди: Нападателят на Митко Чорапа остава на свобода срещу 5000 лв.
Ван де Беек отпадна от Евро 2020
Ван де Беек отпадна от Евро 2020