Дания и Нидерландия ще предоставят неуточнен засега брой изтребители Ф-16 на Украйна. Това ще стане, когато условията за трансфера бъдат налице, заяви нидерландският премиер в оставка Марк Рюте, който днес се срещна с Володимир Зеленски. Дания също ще изпрати 19 самолета, но когато условията го позволяват.
В украинския град Чернигов е обявен тридневен траур след вчерашаното руско нападение, което отне живота на 7 души и рани над 140. Руската ракетна атака удари сърцето на северния украински град Чернигов, на 150 километра от Киев. По време на нападението, в поразената сграда на театър е имало събрание на производители на дронове.Сред жертвите са и хора, празнували в черква Преображение Господне по стар стил. 144 души са ранени, 25 са в болница.
Тридневен траур в Чернигов след руската атака
Президентът Зеленски, който днес беше на посещение в Нидерландия, обеща суров отговор на атаката срещу града. Визитата на Зеленски е дни след като Вашингтон одобри доставката на изтребители Ф-16 за Украйна от Дания и Нидерландия. Заедно с премиера в оставка Марк Рюте, украинският лидер присъства на презентация на самолетите в Айндховен и приветства историческо, по думите му, споразумение
"Третата точка за днес е абсолютно историческа, силна и вдъхновяваща за нас. Това е още една стъпка към укрепване на въздушния щит на Украйна. Ф-16 са самолети, които ще използваме, за да държим руските терористи далеч от украинските градове и села", каза Зеленски.
Марк Рюте посочи, че не може да уточни колко от 42-та нидерландски изтребителя ще бъдат дадени на Украйна. За него от ключово значение са ефикасното обучение на пилотите и подготовката на инфраструктурата. Днес стана ясно, че и Дания ще предостави на Киев същия тип самолети, но когато условията са налице, уточнява Копенхаген.
Междувременно в Русия - за няколко часа московските летища Внуково и Домодедово спряха работа. Според кмета на Москва Сергей Собянин, причината е неуспешна украинска атака с дрон.
В същото време,петима души бяха ранени при атака с дрон срещу гарата на руския град Курск, близо до границата с Украйна. Регионалният губернатор публикува снимки в канала си Телеграм. Два дрона са били свалени в руската Ростовска област, на границата с Украйна.