Папа Франциск обвини Европа в липсата на координация по въпросите на миграцията. Светият отец направи изказването в Атина, която е втората спирка след Кипър от обиколката му в православни страни.
Папата се надява визитата да доведе до сближаване на Ватикана с православната църква и да се засили европейската солидарност към бежанците.
"Идвам като поклонник в тази богата на духовност, култура и цивилизация земя", каза той.
Малко над 1 процент от населението на Гърция са католици.
"Не трябва да има омраза между двете църкви. Трябва да се гледа напред. Посещението на папата е изключителен ход", казва гръцки гражданин.
Освен с президента и премиера на Гърция, Светият отец се срещна и с архиепископ Йероним, който оглавява гръцката църква. Не всички в Гърция, обаче, одобряват визитата на папа Франциск.
5000 полицаи са мобилизирани в Атина, за да осигурят реда по време на посещението на папата.
"Тук се е родила демокрацията. Не мога да не отбележа със загриженост, че днес, не само в Европа сме свидетели на оттегляне от демокрацията. Демокрацията изисква участие на всички, изисква упорита работа и търпение", заяви папата.
Утре папа Франциск ще посети Лесбос. Светият отец беше на острова през 2016 по време на мигрантската криза.
"Европа продължава да е разпокъсвана от националистически егоизъм. Вместо да бъде двигател на солидарност, понякога изглежда блокирана и некоординирана", каза той.
В сряда 30 мигранти стигнаха с лодки до брега на Лесбос. А вчера двама бежанци се удавиха край гръцкия остров Кос.
Конституционните промени остават ключови за европейския път на Северна Македония
Популярният плаж Навагио на гръцкия остров Закинтос остава затворен за туристи през лятото
ЕК предлага откриването на процедура при прекомерен дефицит за България
Правната комисия в ЕП отхвърли искането за сваляне на имунитета на евродепутата Никола Минчев