Софийска градска прокуратура повдигна обвинение на полицая, който вчера беше задържан с подкуп. Той е с инициали В. Т. и е служител на 09 РУ-СДВР.
Служителят на реда беше задържан вчера при съвместна операция на прокуратурата и Дирекция „Вътрешна сигурност" на МВР.
Полицай е задържан за подкуп в София
Обвинението спрямо него е по чл. 302, т. 1, б. „а" във вр. с чл. 301, ал. 1 от НК, за което се предвижда наказание лишаване от свобода от три до десет години, глоба до двадесет хиляди лева и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6 и 7 – лишаване от право да се заема определена държавна или обществена длъжност и лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност.
Разследването е образувано по сигнал на собственик на търговско дружество. Според информацията на 13.02.2023 г. полицейският служител е поискал от собственика на дружеството сумата от 5000 лв., за да не докладва с мнение за образуване преписка, по която в 09 РУ-СДВР се е извършвала проверка.
След съвместна операция на Дирекция „Вътрешна сигурност" на МВР и СГП, на 22.02.2023 г. полицейският служител беше задържан непосредствено след получаване на част от сумата, която се твърди, че е искал като подкуп, а именно след получаване на 2000 лв.
На основание чл. 64, ал. 2 от НПК обвиняемият е задържан с постановление на прокурора за срок до 72 часа.
Предстои СГП да внесе в Софийски градски съд искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража" спрямо обвиняемия.
Разследването по делото продължава за установяване на всички обстоятелства по предвидения в закона ред.
Разширяват възрастовата граница за безплатна имунизация срещу човешки папилома вирус
Очаква се поскъпване на "Гражданска отговорност" от февруари, но не за всички
Как институциите виждат първите дни на еврото у нас и с какви проблеми се сблъскват хората
Засилено полицейско присъствие около пощите и банките в първия ден на пенсиите в евро
Париж, Лондон и Киев подписаха съвместна декларация за намерения за бъдещо разполагане на сили в Украйна