НОВИНИ

Разказ на една българка: Животът на афганистанките в Кабул

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
20:15, 29.09.2021
5820
Чете се за: 04:00 мин.
Сигурност и правосъдие
Слушай новината

Разказ от първо лице в Кабул. Живот без достъп до образование и здравеопазване - това е мрачната перспектива пред афганистанките след идването на талибаните на власт.

За нея разказа Ева Пилософ пред Люба Пашова в предаването "Извън играта". След трудно бягство от Афганистан, българката е в Исламабад, откъдето следи случващото се в страната, която обича и в която е живяла години наред. Цялото интервю гледайте в събота в предаването на БНТ "Извън играта".

Физически Ева Пилософ е на сигурно място - в Исламабад, заедно със съпруга си, който е пакистанец. Но в сърцето и ума си е в несигурния Кабул - там е оставила каузата да преподава и много близки хора и се тревожи за тях.

Специално пред БНТ: Да останеш в Афганистан - разказите на двама учители от Кабул

"Хората масово нямат пари. По улиците на Афганистан е пълно с хора, които си изнасят покъщнината, за да я продават и да могат да имат средства, с които да се хранят. Хуманитарна криза със сигурност ще се случи. Афганистан е държава, в която заради липсата на качествена инфраструктура има много малки населени места, до които през зимата няма никакъв достъп и остават около две седмици до последния срок, в който могат да им се занесат храни", заяви Ева Пилософ, българка, избягала от Афганистан.

Без пари, без достъп до лекарски грижи и по време на нова COVID вълна, да оцелееш в Афганистан е тежко. Международната общност е направила усилия да осигури ваксини срещу коронавируса, но те са били недостатъчни.

От първо лице: Кабул - месец с талибаните

"Аз самата се ваксинирах, докато бях там. Но ваксините бяха малко. Отнемаше страшно много усилия, за да убедим колегите и приятелите си, че е редно да се ваксинират, защото има страхотна пропаганда от страна на талибаните, че това е американска конспирация, начин да ги контролират. Най-големият проблем, който се усложнява с всеки изминал ден, е кой ще лекува жените, защото квалифицираните жени лекари са много малко, основно в Кабул - до там голяма част от населението няма достъп. А в сегашната обстановка жена да посети мъж лекар е невъзможно", допълни Ева Пилософ.

След изявление преди дни в Туитър на ректора на най-големия университет в страната, който е в Кабул - стана ясно, че висшето образование се превръща в територия, забранена за жени.

"Жените няма да се върнат в университета нито като студенти, нито като преподаватели. И всъщност изявлението му завършва с лозунга "Ислямът преди всичко." Това означава, че жените няма да могат да се върнат, за да завършат образованието си", каза още Ева Пилософ.

Според нея афганистанките нямат и мотивация да плащат за образование, след като няма да имат възможност да се реализират професионално след това.

Бягайки от Кабул, Ева Пилософ избрала да отиде в Исламабад, за да е близо и да има възможност да се върне в Афганистан, за да бъде отново учителка - нейното призвание и кауза. Но сама знае, че вероятност това да се случи скоро няма.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
НДК светна в червено по случай Деня на сърцето
НДК светна в червено по случай Деня на сърцето
Пред Конгреса на САЩ: Изслушване за хаотичното изтегляне от Афганистан
Пред Конгреса на САЩ: Изслушване за хаотичното изтегляне от Афганистан