Съдът на ЕС отхвърли като недопустим иска на Европейската комисия срещу България за заплащане на финансови санкции за качеството на атмосферния въздух.
Делото беше заведено през 2021 година, а днешното решение означава, че България няма да плаща 11 милиона лева еднократна санкция и 20 милиона периодична санкция за всяка година, като неизпълнение на европейската директива.
От Министерството на околната среда и водите изтъкнаха, че страната ни полага постоянни усилия, за да изпълни европейските норми и за подобряване чистотата на въздуха.
Темата коментира и министър Росица Карамфилова от Брюксел, където участва в заседание на министрите на околната среда.
"От всичките 26 общини, които са обхванати от наказателната процедура, вече при 19 имаме устойчива политика по подобряване качеството на атмосферния въздух, а за останалите 7 до момента сме отчели най-сериозния напредък. Предстои още много работа, но днешното решение на съда показа, че вървим в правилната посока и вярвам, че скоро в нашата страна ще бъдат преодолени всички проблеми с качеството на атмосферния въздух, което е гаранция не само за опазването на околната среда, но и за човешкото здраве", заяви Росица Карамфилова, министър на околната среда и водите.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Потискаща тишина, прекъсвана от вой на сирени: Киев на прицел - жертви и разрушения
Германската и френската полиция разбиха престъпна мрежа за трафик на мигранти
Казусът "Лукойл": Великобритания издаде специален лиценз за двете български дружества
Официално назначен: Румен Спецов е особеният управител на дружествата от групата "Лукойл" в България
Опозицията с остри критики към избора на Румен Спецов за особен управител
Теменужка Петкова: Бюджет 2026 отразява случващото се в политическия живот у нас в последните 4 години