14:20, 29.09.2022
Чете се за: 02:20 мин.
баскетбол, световно първенство жени, Канада
Снимка: FIBA

Нито един европейски отбор не достигна до полуфиналите на световното първенство по баскетбол за жени, което се провежда в Австралия. Това се случва за пръв път от 1994 година насам, когато световния шампионат отново се проведе на Зеления континент.

Канада е все по-близо до първия си медал от световно първенство от 1986 г. насам. Канадките победиха тима на Пуерто Рико със 79:60 в четвъртфиналите на шампионата на планетата по баскетбол. С пет победи зад гърба си в Сидни и само една загуба от домакините от Австралия, тимът продължава да набира впечатляваща скорост, отбелязват световните медии.

За Канада пет баскетболистки завършиха мача с двуцифрен точков актив, като Киа Нурс бе най-резултатна със 17. Техен съперник на полуфиналите ще бъде фаворитът за титлата САЩ.

Олимпийските шампионки от Пекин се наложиха категорично на четвъртфинала по-рано днес над отбора на Сърбия с 88:55 точки. Келси Плъм бе най-резултатна за победителките със 17 точки. За тима на Сърбия Ивон Андерсън отбеляза 14.

В другият четвъртфинал Китай успя да отстрани Франция след корав мач, който спечели с 85:71. Китай завоюва сребърните медали на първенството през 1994 г.

За място на финала Китай ще трябва да се пребори с домакините от Австралия, които надиграха Белгия с 86:69.