ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

САЩ одобриха продажбата на 8 бойни самолета F-16 на България

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
9004
Чете се за: 01:27 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: Архив/БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Правителството на Съединените щати обяви, че е одобрило продажбата на 8 бойни самолета F-16 на България, за да "засили сигурността" на тази страна членка на НАТО, на фона на войната в Украйна. Това предаде късно тази вечер Агенция Франс прес.

      Държавният департамент е информирал американския Конгрес за намерението си да продаде на България тези изтребители, както и муниции за сумата от 1,67 милиарда долара.

      Закупуването на нови осем изтребителя F-16 Block 70 от САЩ е един от приоритетните проекти за модернизацията на въоръжените сили на Българската армия.

      Екип на БНТ в Израел: Къде се произвеждат шлемовете за български пилоти на Ф-16

      Предвидено е реализацията му да се извърши на два етапа: първи - за придобиване на 8 самолета, и втори - за придобиване на още 8 самолета.

      В началото на 2019 г. по предложение на Министерския съвет и в резултат на решение на Народното събрание за реализиране на първия етап бяха подписани четири договора между правителствата на България и на САЩ за закупуване на осем самолета F-16 Block 70 и свързаните с тях оборудване, услуги и въоръжение.

      Министерството на отбраната продължава подготовката по реализацията на втория етап от проекта.

      Авиосимулатор позволява на любители да управляват изтребителя F-16

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?