Американските сенатори постигнаха съгласие за вдигане тавана на държавния дълг до началото на декември. Компромисът между демократи и републиканци позволява засега да се избегне първи американски дефолт с потенциално катастрофални последици.
Пробивът, който трябва да бъде одобрен и от двете камари на Конгреса, бе направен преди крайния срок от 18 октомври. Тогава първата икономика в света щеше да спре плащанията си и да изпадне в ликвидна криза.
Спор в САЩ заради държавния дълг
Договореното увеличение на тавана по дълга е с 480 милиарда до близо 29 трилиона долара. Американското правителство покрива със заеми разликата между своите разходи и постъпленията от данъци. Досега лимитът е вдиган сто пъти.
Невъзможност на Съединените щати да плащат сметките си би довела до срив на кредитния рейтинг, възможна самопредизвикана рецесия и трусове в световната финансова система.
САЩ ограничават продължителността на визите за чуждестранни студенти и журналисти
Шести ден размяна на удари: Техеран атакува американски бази в съседни държави
Декларацията от Киев предизвика политически реакции: Има ли промяна в българската позиция за Украйна?
След трагедията в река Струма: Деца продължават да скачат в опасните вирове
БНТ с нов рекорд на Мондиал 2026: Полуфиналът Англия – Аржентина стана най-гледаният мач