Украински спасители претърсват развалините на голям търговски център в централна Украйна за жертви след руските удари с два дрона. 63 души бяха хоспитализирани след нападението срещу търговския център в Кривой рог, като 29 от тях са в тежко състояние.
Светлана, продавачка в търговския център: „Мислех, че слушалката ми се е спукала в ухото. После започнаха да падат огледала. Излязох и видях мой познат – беше целият в кръв. Взех бутилка вода, помогнах му да ходи; имаше множество рани от шрапнели. Той ми даде телефонен номер, на който да се обадя. Пристигнаха екипи на Спешна помощ и линейка и го отведоха.“
Президентът Володимир Зеленски заяви, че „абсолютно циничната“ атака през деня в родния му град е била извършена на „две вълни“, като вторият удар е бил насочен срещу служители на спешна помощ на мястото на удара.

Володимир Зеленски, президент на Украйна: „Това е чисто зверство от страна на руснаците. Те са просто зверове. Със сигурност ще ги накараме да си платят. Жизненоважно е светът да не мълчи за всичко това. Тази руска война трябва да приключи и светът трябва да ни помогне да постигнем това. Благодарим на тези, които са до Украйна.“
Европейският съюз осъди ударите като „планиран терор“ от страна на Москва. Атаката срещу Кривой рог беше последвана от нови смъртоносни нападения в цялата страна през изминалата нощ. Най-малко един човек загина в Киев. Жертва има и в Запорожие.
За пети път в понеделник Украйна се готви да отбележи годишнината от независимостта си през 1991 г. във военно положение, без признаци на дипломатически напредък.
Очаква се няколко европейски лидери да пътуват до Киев, за да покажат подкрепата си на среща на Коалицията на желаещите. Някои от участниците ще присъстват лично, а други чрез видеоконферентна връзка.
Екстремни климатични промени: Жеги, наводнения и пожари ли са новото нормално?
Удари срещу Украйна: Киев ще бъде домакин на среща на „Коалицията на желаещите“
Продължава спадът на Дунав: Нивото на реката достигна рекордните 126 см под условната нула