НОВИНИ

Животът в олимпийското село: Лоша храна, картонени легла, но и мъфини и безплатни прегледи

животът олимпийското село лоша храна картонени легла мъфини безплатни прегледи
Снимка: БГНЕС
bnt avatar logo
от БНТ
19:00, 05.08.2024
Чете се за: 03:30 мин.
По света
Слушай новината

Животът в олимпийското село в Париж предизвиква също толкова силен интерес, колкото и постиженията на атлетите. Поне 5 делегации избраха да не остават в селото, а да си наемат хотел, същото е и решението и на всички баскетболни тимове. Критиките за храната, общите бани и тоалетни, липсата на климатици се превърнаха в хит в социалните мрежи. Но наред с критиките има и много плюсове.

В първите дни в олимпийското село храната в най-големия ресторант в света, който събира 3200 спортисти, беше в центъра на вниманието. И ако френската кухня е известна със своето качество, то част от атлетите не го откриваха в ресторанта.

Симон Байлс - олимпийска шампионка по гимнастика: "Добре, ето какво се случва. Не мисля, че имаме истинска френска кухня, нямаме истинска френска кухня в селото."

Все пак, последва промяна в менюто.

Марсел да Круз - треньор на тенисиста Каспър Рууд: "Сега мисля, че се е подобрило много. Мисля, че са направили грешка в очакванията си колко хора ще ядат."

За други пък, десертите в ресторанта остават това, което ще запомнят от олимпийското село. Видеа на норвежкия плувец Хенрик Кристиансен, които показват колко много харесва шоколадовите мъфини, имат над 35 милиона гледания в социалните мрежи.

Извън ресторанта, критики имаше към матраците от картон, тъй като за много от атлетите те са твърди, макар да са използвани и по време на олимпийските игри в Токио през 2021 г.

Италианският плувец Томас Чекон дори бе забелязан да спи отвън. А някои от спортистите успешно тестваха колко издръжлив е картонът, който ще бъде рециклиран след края на параолимпийските игри. В селото няма климатици, за да не вредят на околната среда и индийският олимпийски комитет трябваше да изпрати 40 преносими климатика за своите атлети. А едно от неочакваните преимущества на селото е големият брой безплатни здравни услуги.

Ариана Рамзи - олимпийска бронзова медалистка по ръгби: “В олимпийското село имаме не само безплатна храна, но и безплатни дентални, здравни услуги. Направих си цитонамазка безплатно, а следващата седмица имам час за зъболекар и очен преглед.“

Много атлети, сред които и българският щангист Карлос Насар, избраха да спят извън селото:

"Защо няма да съм в олимпийското село - тъй като за мен е най-важно да се запазя както физически, така и психически."

Насар намери спокойствие в къща във френската провинция. Но всеки атлет се връща в селото, защото само оттам може да тръгне за участие в състезание и всички казват, че там атмосферата “остава положителна“.

Автор: Михаил Иванов

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Габриела Петрова: Имаше ощетяване (ВИДЕО)
Габриела Петрова: Имаше ощетяване (ВИДЕО)
Датчанинът Виктор Акселсен защити олимпийската си титла в турнира по бадминтон за мъже на Игрите в Париж
Датчанинът Виктор Акселсен защити олимпийската си титла в турнира по бадминтон за мъже на Игрите в Париж