Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма:
- Говорихме основно за идеята как бихме могли да напарвим така, че до избора на стратегически инвеститор в Атомната електроцентрала ”Белене”, проектътда не загуби темпо и релевантност, да не се пропуснат етапи, които биха направили рестартирането му много трудно. Както знаете, днес БЕХ публикува обявата за избор на консултант, който освен ред други задачи ще има и тази да подготви конкурса за стратегически инвеститор. Това във времето би отнело около година, може би и повечер до приключване на избрания стратегически инвеститор. В този период се появява една празнина, която ние като българска страна не веднъж сме заявявали, че не сме склонни и нямаме възможност да продължаваме финансирането на работите по проекта и в тази връзка идеята, която обсъждахме е руската страна да предостави финансиране за продължаване на работата по проекта до навлизането на стратегически инвеститор като при това са спазени условията да няма държавна гаранция по това финансиране и да няма корпоративна гаранция от страна на НЕК или на БЕХ. Ще има проектна компания, която да изгражда Белене, в която ще бъде направен апорт на всичко извършено и платено и всякакви активи, реализирани от българската страна до този момент и това ще бъде компанията, която ще бъде финансирана от руската страна, така че да може да продължава работата. Как точно ще стане това е въпрос на инструментариум, на различни финансови инструманти и възможности, но при всички положения е ясно какви са основните приоритети –проектът да бъде в най-привлекателен вид за стратегическия инвеститор от една страна и от друга, разбира се, финансиращата организация – руската страна, да има обезпечение за средствата си. Но това е това, което ще бъде построено с тях и вече построено, а не някакъв вид допълнителна гаранция.
Сергей Шматко, министър на икономиката на Русия:
- Уважеми приятели, журналисти много се радвам, че от днес започна реализацията на всички практически договореност, постигнати на 13-та междуправителствена комисия в края на миналата година. Искам специално да отбележа, че бяха обсъдени всички важни енергийни проекти, които предстои да се реализират. Говорихме и за Южен поток, и за Бургас-Александруполис и искам да отбележа, че България остава за нас важен и значим патньор по реализацията на проекта “Южен поток”. Договорихме се в най-кратки срокове да инвентаризираме текущите обстоятелства по него, за да можем в най-скоро време да приключим с въпросите, които стоят пред нас. Днешните преговори бяха посветени основно на ускореното развитие по реализацията на АЕЦ”Белене”. За последната половин година експертите осъществиха един голям обем от дейности, които направиха прозрачна цялата информация по състоянието на проекта АЕЦ ”Белене”. И това стана основа за формирането на единен подход, който дава възможност и на българския възложител и на руския изпълнител да получат пълна представа какво е необходимо да се извърши по-нататък. Но искам да помоля генералния директор на Росатом да разкаже по-подробно за този проект.
Сергей Кириенко, генерален директор на руската държавна корпорация по атомна енергетика „Росатом”:
- Днес обсъдихме сътрудничеството си по АЕЦ”Белене”. Мога да потвърдя, че ние сме абсолютно сигурни в реализацията на този проект, както и че той е изгоден и печеливш. Основният въпрос, който стои сега е как да направим така, че изграждането на проекта да започне колкото се може по-бързо. Основният проблем това е времето. Смятаме, че правителството на България постъпи съвсем правилно като обявява днес конкурс за финансов консултант, за да подбере инвеститорите, които ще участват в този проект. Сигурни сме, че това е правилният път, който ще доведе до добри резултати. Единсвеният проблем, свързан с това, че за осъществяването на това е необходима година, година и половина. Ние смятаме, че строежът не трябва да престоява през това време първо заради това, че оборудването вече е почти произведено, второ- площадката не може да стои така. Тя трябва или да бъде консервирана, за което ще се похарчат определени пари, а след две години ще се похарчат пари и за разконсервирането на строежа. Освен това този проект ще осигури много нови работни места за българите – 30-40% от строителите ще са от вашата страна. Немаловажно е, че Белене ще е първата атомна станция, която сега се строи в региона, което означава и съответните конкурентни преимущества. Затова ние сме готови да обезпечим финансирането до избора на стратегически инвеститори, за да не се отлага строителството на обекта. И ние сме готови да започнем финансирането в съвсем кратки срокове. И за това не са ни нужни гаранции от българското правителство. Ние сме напълно сигурни, че Белене е рентабилен и печеливш проект. При това ние сме готови да влагаме част от необходимите средства временно и когато българското правителствоизбере стратегически инвеститор, той ще ни върне парите, вложени до този момент. Част от средствата, ние сме готови да вложим и като бъдещи акционери в строителството на АЕЦ ”Белене”, ако това е необходимо. Ние сме абсолютно сигурни, че обектът ще е рентабилен и потвърждавам готовността ни за влагане на средства в него. Обсъдихме финансовия инструментариум за реализацията на този ангажимент и решихме, че до края на март трябва да приключим с въпросите, което да позволи започването на практическата работа.
Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма:
- Наистина ще трябва да се направи оценка на българския апорт – това са както стойността на активите, които са площадката, така и самата площадка и това, че тя има, и това, че българското правителство е направило възможно да се случва такъв проект, и разходите вече направени и за мателиални, и за немателиални активи като консултантски услуги, но тази оценка предстои да се направи. Когато се създаде дружество с този капитал в него, то вече ще може да оперира... Има различни варианти да се структурира по начин, по който проектът е привлекателен за влизане на стратегически инвеститор, след като консултантът си свърши работата по подготовката на търга. Строителството може да започне след издаването на лиценз от АЯР.
Сергей Кириенко, генерален директор на руската държавна корпорация по атомна енергетика „Росатом”:
- Оценката ни е, ча за 2010 г. ще е необходимо финасиране от 350 –400 млн.евро – това е плащане и за следващите етапи от изготвянето на необходимото оборудване, което се произвежда в Русия, Франция и Германия и подготовката на площадката в Белене. За 2011 г. ще са нужни по наша оценка милиард- милиард и половина евро.