До 6 заплати допълнително на година - за магистратите и служителите от спецсъда и спецпрокуратурата. Това гласува окончателно мнозинството в парламента в Закона за съдебната власт, приет на второ четене.
Вчера Висшият съдебен съвет се обяви против поправките, като ги нарече „необоснована привилегия“. С аргумента, че става дума за антикорупционна мярка обаче парламентът прие промените. Според ВСС, делата за корупция, които се прехвърлят в Спецсъда не са много на брой, нито са с голяма фактическа и правна сложност.
Срещу 6-те заплати възразиха и много неправителствени организации, както и Съветът за съдебна реформа към Правосъдното министерство. Другите корекции, които направиха депутатите в съдебния закон, са в две посоки: едната за спецорганите, а другата - за командироването, което беше облекчено.
Обнародваха промените в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов ВСС, в Държавен вестник
Обвиненият за катастрофата на АМ "Тракия", при която загинаха мъж и две деца, обжалва задържането си
Няколко часа след като го пусна от ареста, полицията пак задържа водача на водния атракцион в Ахелой
Проверяват версията за отвличане по случая с изчезналото дете във Варна
Лятна буря в София: Получени са 100 сигнала за паднали дървета и наводнени участъци (СНИМКИ)