Майка и дъщеря пазаруват от супермаркет в с. Галиче през 70-те години
Изображението е манипулирано - оригиналният кадър е от американски супермаркет
Снимка на майка с дете, пазаруващи от хранителен магазин, според фейсбук публикации - във врачанското село Галиче, набира популярност.
На кадъра, публикуван в групата "Да извхърлим боклука", се виждат майка и дъщеря с пълна пазарска количка, а над рафтовете с продукти - червена петолъчка със сърп и чук, поставена между портретите на Тодор Живков и Цола Драгойчева. Отстрани има табели с имената Борован и Галиче.
НРБ - 1972 г. Магазин в село Галиче, оцветена - гласи описанието към снимката.
Публикацията, която има хиляди реакции, коментари и няколкостотин споделяния, оставя впечатлението, че има за цел да илюстрира българските магазини от времето на социализма.
Няколко неща правят впечатление - на първо място, че продуктите в пазарската количка са надписани на английски. Освен това самата количка, както и количеството на продуктите и размерът на щандовете издават, че кадърът вероятно е заснет в супермаркет - нещо нетипично за българските села както през социализма, така и днес.
С обратно търсене откриваме оригиналния кадър - същите майка и дете, същата пазарска количка и продукти... Но отгоре, вместо портретите, виждаме лого A&P, а на мястото на табелата "Галиче" пише английската дума center.
Надписът A&P всъщност е името на вече несъществуваща американска верига (The Great Atlantic & Pacific Tea Company), позната като "дядото на модерния супермаркет". В тази статия са събрани този и още много кадри от американски и европейски вериги, показващи развитието на супермаркетите през миналия век.
Голяма част от коментиращите под българските публикации веднага са забелязали манипулацията и приемат снимката с хумор:
"В Галиче през 1972 най-продаваният продукт е бил маршмелоу".
"Баш от там е. Като малък ме водеха в този дюкян. Беше пълно с американски, германски, италиански и френски продукти. Нищо, че не се внасяха".
"Eight o'clock coffee ми беше любимото кафе!"
"И ананаси е имало по наше време, и опаковки на латиница, и колички за пазаруване, туй Галиче ми е Париж..."
Не липсват и потребители, които са се хванали на "кукичката":
"Бяхме спокойни и щастливи... И всичко беше истинско..."
Заключение: Снимката, представяща магазин в Галиче от социалистическо време, е манипулирана, оригиналният кадър е от САЩ. Това от своя страна превръща описанието на снимките в невярна информация.
This project has received funding from the European Union under Contract number: 101083730 — BROD. This document reflects the views only of the independent Consortium, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein.