НОВИНИ
Галиче - фейк
Фалшива новина

Майка и дъщеря пазаруват от супермаркет в с. Галиче през 70-те години

Проверката на факти на БНТ установи
от БНТ 15:57, 07.10.2024

Изображението е манипулирано - оригиналният кадър е от американски супермаркет

Снимка на майка с дете, пазаруващи от хранителен магазин, според фейсбук публикации - във врачанското село Галиче, набира популярност.

На кадъра, публикуван в групата "Да извхърлим боклука", се виждат майка и дъщеря с пълна пазарска количка, а над рафтовете с продукти - червена петолъчка със сърп и чук, поставена между портретите на Тодор Живков и Цола Драгойчева. Отстрани има табели с имената Борован и Галиче.

НРБ - 1972 г. Магазин в село Галиче, оцветена - гласи описанието към снимката.

Публикацията, която има хиляди реакции, коментари и няколкостотин споделяния, оставя впечатлението, че има за цел да илюстрира българските магазини от времето на социализма.

Няколко неща правят впечатление - на първо място, че продуктите в пазарската количка са надписани на английски. Освен това самата количка, както и количеството на продуктите и размерът на щандовете издават, че кадърът вероятно е заснет в супермаркет - нещо нетипично за българските села както през социализма, така и днес.

С обратно търсене откриваме оригиналния кадър - същите майка и дете, същата пазарска количка и продукти... Но отгоре, вместо портретите, виждаме лого A&P, а на мястото на табелата "Галиче" пише английската дума center.

Надписът A&P всъщност е името на вече несъществуваща американска верига (The Great Atlantic & Pacific Tea Company), позната като "дядото на модерния супермаркет". В тази статия са събрани този и още много кадри от американски и европейски вериги, показващи развитието на супермаркетите през миналия век.

Голяма част от коментиращите под българските публикации веднага са забелязали манипулацията и приемат снимката с хумор:

"В Галиче през 1972 най-продаваният продукт е бил маршмелоу".

"Баш от там е. Като малък ме водеха в този дюкян. Беше пълно с американски, германски, италиански и френски продукти. Нищо, че не се внасяха".

"Eight o'clock coffee ми беше любимото кафе!"

"И ананаси е имало по наше време, и опаковки на латиница, и колички за пазаруване, туй Галиче ми е Париж..."

Не липсват и потребители, които са се хванали на "кукичката":

"Бяхме спокойни и щастливи... И всичко беше истинско..."

Заключение: Снимката, представяща магазин в Галиче от социалистическо време, е манипулирана, оригиналният кадър е от САЩ. Това от своя страна превръща описанието на снимките в невярна информация.

Проектът е финансиран от Европейския съюз по договор номер: 101083730 - BROD. Документите в него отразяват възгледите единствено на независимия консорциум и Комисията не носи отговорност за използването на поместената информация

This project has received funding from the European Union under Contract number: 101083730 — BROD. This document reflects the views only of the independent Consortium, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein. 
Поискай проверка